Euroopa Liit on sunnitud kärpima oma 2023. ja 2024. aasta eurotsooni majanduskasvu prognoose – süüdistades Saksamaa majanduse kehva olukorda.
EL-i täitevorgan Euroopa Komisjon prognoosib, et Saksa majandus kahaneb 2023. aastal 0,4 protsenti, võrreldes varasema prognoosi 0,2-protsendilise kasvuga, vahendab Daily Mail.
„Euroopa haigeks meheks” nimetatud Saksamaa seisab silmitsi majanduslangusega oma tohutus tööstussektoris ja ebapiisava eksporditegevusega, millel mõlemal on oluline mõju kogu majandusele.
Oma aruandes viitas komisjon tootmise nõrkusele ja ütles, et Saksamaad on Ukraina sõjaga seotud energiahinna šokid „eriti tugevalt tabanud”.
Selle ülioluline tööstussektor on viimastel kuudel seisnud silmitsi mitme vastutuulega, kuna inflatsioon ja kõrged energiahinnad koos Hiina majanduse nõrgenemisega mõjutavad ekspordijõudu.
ELi majandusvolinik Paolo Gentiloni ütles tänasel pressikonverentsil, et „lähikuudel on ette näha edasist nõrgenemist”, kuna majandusel on „mitmekordne vastutuul”.
Gentiloni ütles: „Seda ei lahenda paari nädalaga.” Kuid ta lisas, et „see on tugev majandus koos tööriistade ja võimalusega taastuda.”
Komisjon teatas, et 20 eurot kasutava riigi majanduskasv on sel aastal 0,8 protsenti, varasema kevadprognoosi kohaselt prognoositud 1,1 protsendi asemel. Järgmiseks aastaks langetati kasvuootused 1,6 protsendilt 1,3 protsendile.
Laiemalt, 27-riigilise EL-i puhul langetati tänavust prognoosi varasema 1 protsendi pealt 0,8 protsendile ja järgmise aasta oma 1,7 protsendilt 1,4 protsendile.
Rahvusvaheline Valuutafond oli juba prognoosinud, et Saksamaa on ainus suur arenenud majandus, mis 2023. aastal kahaneb.