Võrreldes varasemate aastatega on sääski tänavu suhteliselt palju ning inimesed vaevlevad sääsehammustuste käes. Apteekides müüakse sääskede, puukide ja muude mutukate tõrjeks ning nende hammustuste leevendamiseks igasuguseid vahendeid, räägib Apotheka proviisor Janika Tähnas.
Putukatõrjevahendite valikul peab lähtuma sellest, kellel toodet vaja on – kas tegu on lapse või täiskasvanuga, kui kaua peab putukatõrjevahend nahal olema enne kui selle saab maha pesta ja kas inimesel, kes sääsetõrjevahendit vajab, ka mingeid allergiaid esineb.
Eelkõige soovitaksin looduslikke vahendeid, mida võivad kasutada igas vanuses inimesed, sealhulgas ka imikud ja väikelapsed. Sellised on näiteks Free putukatõrjevahendid (aitab kaitsta puukide, sääskede, parmude, kihulaste ja muude putukate eest) ning Orto Plix sari (aitab kaitsta lisaks sääskede eest ka parmude, kihulaste ja teiste tülikate putukate eest).
Ehkki beebisid tasuks putukate eest kaitsta pigem vankrile pandud sääsevõrgu ja pikkade riiete abil, võib alates kuuendast elukuust kasutada ka Prantsuse päritolu loodusliku koostisega MoustiCare tooteid, sest lisaks tavapärastele spreidele on MoustiCare’il olemas ka üks innovaatilisem lahendus – moeka disainiga putukatõrje käevõru, mida saab kinnitada nii randmele, seljakoti külge või matkal olles telgi lakke. Mugav, tõhus ja peaks toimima kuni kuu aega järjest. Mousticare mõjub erinevat liiki putukatele: puugid, kirbud, kärbsed, Egiptuse ning Aasia tiigersääsed ja tavalised sääsed.
Sügeluse vastu
Kui agressiivsed putukad pääsevad siiski hammustama, tuleks esmalt hammustus seebi ja külma veega puhtaks pesta. See aitab vähendada ärritust ja sügelust ning ära hoida põletiku tekkimist torkehaavas. Mõnel inimesel võib sääsehammustus ka punetama hakata. Suurema turse vältimiseks või leevendamiseks võib abi olla külmakompressist. Kindlasti ei tohi hammustust kratsida, sest see soodustab mürgi levimist ja tõstab põletiku riski.
Kui putukahammustusest põhjustatud ärritus ja sügelus on tugev, on kindlasti abi allergiavastastest preparaatidest, aga ka antiseptikuga puhastamisest, mõnest jahutavast salvist või geelist, mis sisaldab aaloed, eukalüpti või teepuuõli. Muidugi leiab apteegist ka spetsiaalselt sügeluse ja nahaärrituse leevendamiseks mõeldud tooteid, näiteks Orto Plix sääsekupu sügeluse leevendajad. Kindlasti on abi ka teepuuõlist, Kuldtähe palsamist või näiteks laste puhul lihtsalt antiseptilise mittekipitava vahendiga tupsutamisest (nt Pharmacare antiseptiline sprei). Alates 3. eluaastast sobivad sääsekupu leevenduseks ka Xarasan loomapiltidega pisikesed plaastrid, mis tänu mentoolile, saialille ja pipra-koldpuu ekstraktile toimivad kiirelt sügeluse vastaselt ja rahustavalt kuni 8h vältel.
Pintsetid käepärast
Mesilase ja herilase nõelamise korral tuleb kindlasti eemaldada astel ja puhastada torkehaav, et vähendada põletiku tekkimise riski. Mesilase ja herilase astla küljes on mürgipaun, mis ei erita kogu mürki koheselt vaid teeb seda aja jooksul. Soovituslik on kasutada pintsette, et saada nõel mürgipauna lõhkumata kätte. Pigistamine võib põhjustada kogu mürgi nahka sattumist ja nii on reaktsioon nõelamisele tõsisem. Kui astel on kätte saadud, tuleb toimida nagu sääskede nõelamise korral.
Mesilase ja herilase mürk võib tundlikematel inimestel põhjustada lisaks lihtsale ärritusele ka allergilist reaktsiooni. Raskematel juhtudel on oht anafülaktilise šoki tekkeks, millel võivad omakorda olla tõsised tagajärjed. Reaktsioon ilmneb paari minuti jooksul ning inimene võib koheselt teadvuse kaotada. Juba hingamisraskuste esinemisel tuleb kutsuda kiirabi. Raskete allergianähtudega inimestel on suvisel ajal looduses viibides soovitatav hoida läheduses esmaabikarp adrenaliinisüstla, glükokortikoidi ja mõne antihistamiinset ainet sisaldava allergiarohuga.
Puugihammustuse korral on kõige olulisem teada, et juhul, kui leiate nahalt puugi, tuleb see koheselt eemaldada. Puugi eemaldamiseks tuleb kasutada puugikonksu või peenikesi pintsette. Puugist tuleb kinni võtta võimalikult naha lähedalt ning kindlasti ei tohi tema tagakeha pigistada, kuna nii on oht suruda süljenäärmete ja seedekanali sisu haava sisse, nii võib aga ka haigustekitaja naha sisse jõuda. Puuk tuleb nahalt tõmmata ettevaatlikult, rahuliku liigutusega vertikaalses suunas. Järsult tõmmates võivad puugi kinnitusjätked ehk pea jääda naha sisse ning koos sellega ka haigustekitaja.
Pärast puugi eemaldamist tuleks hammustuskoht taas desinfitseerida või pesta vee ja seebiga.
Apteekides on saadaval ka puukborrelioosi kiirtest Tik Alert, mida saab ise 2–4 nädalat pärast arvatavat puugihammustust kodus testimiseks kasutada. Kui test on positiivne, tuleb kindlasti koheselt pöörduda perearsti poole, et vajadusel teha ka laboratoorne analüüs ning alustada raviga. Kiirtest sobib vaid inimestele alates 7. eluaastast.