Saturday , 11 January 2025
Erakorralised uudised
klf5031

Riik on otsustanud, et alates ülejärgmisest õppeaastast peab hariduse omandamine muutuma kohustuslikuks kuni täisealiseks saamiseni.

Kohustusliku kooliea pikendamine kuni 18. eluaastani võib kohalike omavalitsuste hinnangul suurendada noortega töötavate spetsialistide puudust. Haridusminister Kristina Kallas (E200) aga probleemi ei näe.

Omavalitsused tõdevad, et riigi otsus suurendab nende töömahtu ja vastutust.

Rohkem tööd ja vastutust omavalitsustele
Pärnu abilinnapea Ene Täht selgitas, et uue korra jõustudes peavad omavalitsused senisest aktiivsemalt tegelema koolist väljalangenud noorte leidmise ja nende haridustee jätkamise võimaluste loomisega.
“See seab kohalikule omavalitsusele suurema töökoormuse ja vastutuse. Kui üks õpilane on koolist välja langenud, tuleb ta üles leida, selgitada katkestamise põhjused ja pakkuda talle sobivaid haridusvõimalusi,” rääkis Täht.

Ka Võru linna esindajad nentisid, et noorsootöö koormus võib suureneda, kuid praeguseid ressursse hindamata pole veel selge, kas tuleb palgata lisatööjõudu.
“Murekoht on noorte ülesleidmine,” ütles Võru linna haridus- ja kultuuri osakonna juhataja Anita Kikas. “Kuigi meil on olemas noorte heaoluspetsialist, kes jälgib noorte olukorda, võib töömaht siiski suureneda.”

Endised haridusministrid kritiseerivad muudatust
Anita Kikas tõi esile, et kuigi omavalitsused saavad pakkuda noortele mitmesuguseid võimalusi, sõltub nende vastuvõtlikkus ka noorte ja perede valmisolekust.
“See on kahepoolne protsess – noor ja pere peavad samuti olema valmis pakutavaid võimalusi vastu võtma,” lisas ta.

Haridusministri vaade
Haridusminister Kristina Kallas ei nõustu väitega, et omavalitsuste töökoormus oluliselt suureneb. Tema hinnangul lisandub vaid noorte õpingukohustuse jälgimine kuni 18. eluaastani.
“Täiendavaid ülesandeid ei tule, sest noorte õppimiskohustuse täitmist tuleb jälgida veel vaid kaks aastat,” selgitas Kallas.

Noored, kes kaovad süsteemist
Praegu on Eestis igal aastal sadu noori, kes ei jätka haridusteed pärast põhikooli lõpetamist. Sageli mõjutavad seda sotsiaalsed probleemid perekonnas või muud elulised raskused.
“Osa noori võib olla riigist lahkunud koos oma peredega või elada rahvastikuregistrist erinevas kohas,” märkis Ene Täht.

Uue korra kohaselt muutub hariduse omandamine kuni täisealiseks saamiseni kohustuslikuks alates ülejärgmisest õppeaastast. Omavalitsused seisavad nüüd silmitsi küsimusega, kuidas tagada vajalike spetsialistide olemasolu ja piisavad ressursid, et toetada kõiki noori nende haridustee jätkamisel.

Vaata ka:

Lumesahk

Transpordiamet kehtestab Saare- ja Pärnumaa riigiteedel rasked ilmaolud rohke lumesaju ja tuisu tõttu

Intensiivse lumesaju, tuisu ja libeduse tõttu on liiklus Saare- ja Pärnumaa riigiteedel häiritud ning kõrvalmaanteed

Arnold Ruutel

President Arnold Rüütli matuste päeval kehtib Tallinnas mehitamata õhusõidukitele ajutine lennupiirang

Seoses julgeoleku tagamisega president Arnold Rüütli ärasaatmisel kehtib 11. jaanuaril Tallinnas mehitamata õhusõidukitele ajutine lennupiirang.