www.minuaeg.com
Riigikogu täiskogu istungil läbis esimese lugemise kaks eelnõu, millest ühega muudetakse kohtute juhtimist selgemaks ning teisega loobutakse toitlustust pakkuvatele lastehoidudele loa taotlemise kohustusest, mis pidi kehtima hakkama sügisel.
Valitsuse algatatud kohtute seaduse muutmise ja sellega seonduvalt teiste seaduste muutmise seaduse (kohtute haldamise tõhustamine) eelnõuga (632 SE) reformitakse esimese ja teise astme kohtute halduskorraldust, et see oleks selgem, tõhusam ja autonoomne.
Praegu tegelevad kohtuhaldusega Justiits- ja Digiministeerium, kohtute haldamise nõukoda, kohtute esimehed, kohtudirektorid ning teatud osas ka Riigikohus. Selline hajutatud vastutus killustab süsteemi ja muudab selle raskesti juhitavaks.
Eelnõu järgi antakse suurem osa kohtuhaldusülesannetest ministeeriumilt üle kohtutele endile. Kohtute haldamise ja arendamise korraldamiseks luuakse senise kohtute haldamise nõukoja ümberkujundamisel kohtute haldus- ja arendusnõukogu (KHAN). Kui senine organ on pigem nõuandev ja kooskõlastav, siis KHAN hakkab olema kohtuhalduse kõrgeim otsustuskogu. See suunab kohtute arendamist ja korraldab haldusotsuseid strateegilisel tasandil. Seega kasvab märkimisväärselt kohtunike otsustusõigus nii tugiteenuste kui ka kohtute arengusuuna üle.
Samuti moodustatakse kohtuhaldusteenistus (KHT), mis hakkab pakkuma kohtutele igapäevaseid tugiteenuseid, nagu tõlkimine, arhiveerimine ning finants- ja varahaldus. KHT võtab üle senised ministeeriumi kohtuhalduse ja kohtudirektorite ülesanded. Teenistust juhib viieks aastaks ametisse määratud direktor, kelle tegevust kontrollib kohtute haldus- ja arendusnõukogu.
Läbirääkimistel võttis Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna fraktsiooni nimel sõna Varro Vooglaid, samuti osales läbirääkimistel justiits- ja digiminister Liisa Pakosta.
Maaelukomisjoni algatatud alusharidusseaduse ning Eesti Vabariigi haridusseaduse muutmise ja sellega seonduvalt teiste seaduste muutmise seaduse (õppimiskohustuse kehtestamine) muutmise seaduse eelnõu (644 SE) näeb ette loobuda 1. septembril kehtima hakkama pidanud loakohustusest lastehoidudele, kus tegeletakse toitlustamisega, ja ettevõtjatele, kes lastehoidudele toitlustusteenust pakuvad.
Toitlustamisega tegelevatel lastehoiu teenuse osutajatel ei ole alates 2021. aastast olnud kohustust Põllumajandus- ja Toiduametilt tegevusluba taotleda, ent 1. septembril on jõustumas alusharidusseaduse ja sellega seonduvalt teiste seaduste muutmise seadus, mille järgi lastehoidudele loa taotlemise kohustus taaskehtestataks.
Maaelukomisjon asus seisukohale, et kuivõrd sellistel lastehoidudel või neile toitlustusteenust pakkuvatel ettevõtjatel on juba kohustus teavitada Põllumajandus- ja Toiduametit oma majandustegevusest, sh lastele toitlustuse pakkumisest, siis tooks eraldi loa taotlemise protsess kaasa liigse halduskoormuse nii lastele hoiuteenust pakkuvatele asutustele kui ka lube menetlevale Põllumajandus- ja Toiduametile.
Üks eelnõu lükati tagasi
Riigikogu lükkas tagas Eesti Keskerakonna fraktsiooni esitatud Riigikogu otsuse „Rahvahääletuse korraldamine põlevkivist elektri tootmise küsimuses“ eelnõu (581 OE), millega sooviti teha ettepanek panna 2025. aasta 1. augustil rahvahääletusele küsimus „Kas Eestis tuleb loobuda põlevkivi kasutamisest energeetikas 2040. aastaks?“.
Läbirääkimistel võtsid sõna Evelin Poolamets Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna ja Lauri Laats Eesti Keskerakonna fraktsiooni nimel.
Juhtivkomisjon tegi ettepaneku eelnõu tagasi lükata. Ettepaneku poolt hääletas 41 ja vastu 20 Riigikogu liiget. Seega langes eelnõu menetlusest välja.
Videosalvestist saab hiljem vaadata Riigikogu YouTube’i kanalil.