Riigikogu rahanduskomisjoni ja majanduskomisjoni esindajad andsid kohtumisel Rahvusvahelise Valuutafondi (IMF) delegatsioonile ülevaate Eesti finantssektori olukorrast ja väljavaadetest ning majanduse hetkeolukorrast.
Rahanduskomisjoni esimees Annely Akkermann, liikmed Maris Lauri ja Aivar Sõerd selgitasid, et nii hinnatõus, palgakasv kui ka majanduslangus on tugevasti mõjutanud Eesti ettevõtete konkurentsivõimet.
Akkermann selgitas, et eelarvepoliitika osas rakendame meetmeid, et vältida valitsussektori võla kiiret paisumist. „Piirame eelarvekulude kiire kasvu ning parandame tulude-kulude tasakaalu,“ ütles ta.
„Eelarvepoliitika põhieesmärk lähiaastatel on defitsiidi vähendamine ja võlakoormuse kasvu peatamine ning selleks on vaja struktuurseid muutusi. Eesti eelarve kulud on vägagi suures osas indekseeritud, kas siis seotud SKP kasvuga, näiteks kõrghariduse- ja teaduse finantseerimine on 1% SKPst ja kaitsekulud 3% SKPst, või pensionide sidumine tarbijahinnaindeksiga, mis toob kaasa eelarvekulude tuludest kiirema kasvu. Selles mõttes vajab eelarvepoliitika struktuurseid reforme, eelkõige indeksite mõju vähendamist,“ selgitas Akkermann.
Majanduskomisjoni esimees Priit Lomp ja liige Andres Sutt märkisid, et majanduskasvu tõusule viimiseks on toetavad tegevused ettevõtluskeskkonna parandamiseks ja konkurentsivõime tõstmiseks selleks, et peatada Eesti majanduse viimaste aastate kahanemine.
“Samas peame jälgima, et meie püüdlused eelarveolukorda leevendada ei seaks ohtu ühiskonna haavatavamaid. Maksuedetabelite kõrgete kohtade kõrval on veelgi olulisem parandada Eesti positsiooni nii majanduse konkurentsivõime kui ka õnnelikkuse edetabelites,” ütles Lomp.
Eestis on kuni 15. aprillini visiidil Rahvusvahelise Valuutafondi delegatsioon, kes arutab riigi- ja erasektori esindajatega Eesti majanduse olukorda ja sellega seotud majanduspoliitilisi samme. Visiit toimub IMFi iga-aastaste majanduspoliitiliste konsultatsioonide raames.
Valuutafond arutab olulisi majanduspoliitilisi teemasid kõikide liikmesriikidega kord aastas. Konsultatsiooni tulemusel valmib aruanne, mis kajastab IMFi ekspertide hinnangut Eesti majanduspoliitikale.