Thursday , 7 November 2024
Erakorralised uudised
urmas reinsalu

Reinsalu Lvivis: kuidas sa helistad Putinile, kui tunnistad, et tegelikult peaks ta Haagis kohtu ees seisma?

Välisminister Urmas Reinsalu osales eile ja täna Ukrainas Lvivis toimunud konverentsil, mis keskendus Venemaa vastutusele võtmisele Ukrainas toime pandud rahvusvaheliste kuritegude eest.

Konverentsil osales Reinsalu agressioonikuriteo eest vastutusele võtmisele keskendunud arutelus, kus ta rõhutas, et Venemaa sõda Ukrainas mõjutab kõiki inimesi ja Kremli režiimi juhtkonna vastutusele võtmisega venitamine toidab Venemaa agressiooni. „Kui Venemaa ei vastuta toime pandud sõjaroimade ja inimsusevastaste kuritegude eest, siis ajendab see neid kuritegusid kordama. Oleme seda õppinud ajaloost,“ sõnas Reinsalu. „Eesti kaotas okupatsioonide ajal viiendiku oma rahvastikust. See, et rahvusvaheline kogukond ei andnud kommunismikuritegudele õiguslikku hinnangut, tegi hiljem võimalikuks ka KGB alampolkovniku Putini saamise Venemaa valitsejaks.“

„Põhimõtteliselt toetavad kõik maailma riigid sõjakuritegude eest vastutusele võtmist, aga vaja on tegusid, mitte sõnu,“ sõnas Reinsalu. „Peame edasi liikuma ÜRO mandaadiga rahvusvahelise eritribunaliga Venemaa vastutusele võtmiseks agressioonikuriteo eest Ukrainas. Sama sõnumi edastasin läinud nädalal ka New Yorgis ÜROs esinedes.“

„Paljud riigijuhid kardavad sellist sammu, see on julge ja ühemõtteline poliitiline samm,“ ütles Reinsalu. „Kuidas sa helistad Putinile, kui tunnistad, et tegelikult peaks ta Haagis sõjakuritegude eest kohtu ees seisma?“

Konverentsi veerel kohtus Reinsalu Ukraina presidendi kantselei asejuhi Andri Smirnovi ja asejustiitsministri Irõna Mudraga, kellega arutati koostööd Madalmaade käivitatud dialoogigrupis, mis keskendub Venemaa agressioonikuriteo eest vastutusele võtmisele. „Tervitasin kohtumistel nelja konkreetset sammu, mille rahvusvaheline kogukond Venemaa vastutusele võtmise ürituse raames astus,“ sõnas Reinsalu. Lisaks dialoogigrupile asutati agressioonikuriteo uurimiskeskus, kus osaleb ka Eesti, sõlmiti Ukraina ja Rahvusvahelise Kriminaalkohtu memorandum kohtu uurimisasutuse tegutsemiseks Ukrainas ning sõlmiti koostöölepe USA ja Eesti osalusega rahvusvahelise uurimisgrupi riikide vahel Venemaa rahvusvaheliste kuritegude uurimiseks.

Eile õhtul kohtus Reinsalu Rahvusvahelise Kriminaalkohtu prokuröri Karim Khani ja Ukraina peaprokuröri Andri Kostiniga, kellega arutati Eesti toetust Rahvusvahelise Kriminaalkohtu uurimisele Venemaa rahvusvaheliste kuritegude kohta Ukrainas ning Venemaa juhtkonna vastutusele võtmist agressioonikuriteo eest. 

Vaata ka:

Keskeakriis

Keskeakriis: mõistmine, mõjutegurid ja soolised erinevused

Keskeakriis viitab perioodile inimese elus, tavaliselt vanuses umbes 40–60 aastat, millega kaasnevad sageli intensiivsed isiklikud

alkohool

Alkohol ja mälukaotus: Miks me ei mäleta, mida eelmisel õhtul tegime?

Alkoholi joomine ja mälukaotus Alkoholi joomine võib põhjustada mitmesuguseid terviseprobleeme, sealhulgas mälukaotust. Mälukaotuse, mida tuntakse