Rakveres on kehtestamisel uus maks, millel rahvasuine nimi “matsimaks”. Maksu peaksid maksma maamatsid, kes tulevad linna ja kasutavad linnarahva raha eest soojaks köetud proovisaale. Näiteks rahvatantsuks, pillimänguks, koorilauluks. Ühesõnaga meie laulupeokultuuri edendamiseks, märgib Rein Sikk Vikerraadio päevakommentaaris.
Matsimaksu kehtestamine näib Rakveres olevat tõsine kava. Esmalt ehmatas abilinnapea selle plaaniga sügise hakul taidluskollektiivide juhte. Tantsu-, laulu-, pillirahvas, aga ka näiteringi juhendaja kuulasid suu ammuli ehmatavat plaani. See nägi ette, et taidlejad, kes tulevad Rakverre taidlema väljastpoolt linna peavad hakkama Rakverele maksma. Selle eest, et kasutavad linna saale.
Kõnelgem aga linnapea Triin Vareku sõnadega kohalikus lehes Virumaa Teataja:
“Kultuuriorganisatsiooni kuulub 20 inimest, kellest 14 on Rakvere linna elanikud. Linn eraldab organisatsioonile nii tegevustoetust kui ka mitterahalist toetust /—/ , toetades seeläbi organisatsiooni kõiki harrastajaid, sealhulgas neid, kes Rakvere linna elanikud pole (antud näite puhul kuut inimest väljastpoolt Rakveret). Kuna toetuste summa tuleb Rakvere linna eelarvest, maksab /—/ Rakvere linna maksumaksja kinni ka kuue väljaspool Rakvere linna elava harrastaja osaluse. Kas see on õiglane meie linna maksumaksja suhtes?”
Peagi rõhutas linnapea oma kirjas siinkirjutajale, et võõrtaidlejate toetamine “ei ole õiglane”.
Samal ajal on veebiavaruses liikuma hakanud Rakvere matsimaksu võimalikud summad ja need on mõnikümmend või enam eurot kuus.
Levib ka taidlusrahva pahameel. Küsitakse, kas matsimaksu kehtestajad teavad, mis maksavad taidlejate oma raha eest ostetavad rahvarõivad? Mis maksab mujale Rakveret esindama minnes oma taskust kinni makstav transport? Mis maksab Rakverele kuulsuse toomiseks pidev maalt linna sõit? Mis maksab ennast töölt vabaks võttes või puhkuse ajast laulu- ja tantsupeol käimine? Kas esitame peagi linnale arve laulu- ja tantsupeol osalemise eest?
Olen ise ligi 40 aastat käinud Kadrinast tantsimas Rakvere kuulsas 75-aastases Tarvanpää rahvatantsuansamblis. Mu abikaasa ka. Kui selle eest tagantjärgi matsimaksuga lajatatakse, on võlavangla vältimatu.”Nüüd tuleb välja, et me rahvuskultuuri edendajad on kui puugid Rakvere maksumaksjate rahakoti kallal.”
Tarvanpääs on osalejaid kõigist maakonna omavalitsustest. Ikka Kadrinast, ka Uhtnast, Sõmerult, Kundast, Tamsalust, käidud on isegi Avinurmest. Nüüd tuleb välja, et me rahvuskultuuri edendajad on kui puugid Rakvere maksumaksjate rahakoti kallal. Pean silmas võõrsilt tulevaid rahvatantsijad, koorilauljaid, pillimängijaid, kes saavad osa Rakvere võimalustest.
Loe edasi SIIT
Alliaks: Err.ee
Foto: Urmas Saard