Eile toimus ministeeriumite ühishoones Regionaal- ja Põllumajandusministeeriumi noortenõukogu ümarlaud, mis keskendus eeskätt regionaalpoliitika küsimustele: avalike teenuste ligipääsetavus noortele, regionaalse ebavõrdsuse vähendamine, noorte valmisaktiivsuse suurendamine ning noortele oluliste teemade nähtavuse tõstmine omavalitsustes.
Noortenõukogu ümarlauas osales paarkümmend noort Eesti eri paigust, kes andsid edasi noorte volikogudes ja kohalikel häkatonidel sündinud ideid ja ettepanekuid. Kohtumisel otsiti üheskoos vastust küsimusele, millist Eesti Vabariiki ja milliseid kohalikke omavalitsusi ja kogukondi soovime koosloomes kujundada aastaks 2035. Kohtumine oli kantud Eesti Vabariigi keskses strateegias „Eesti 2035“ kokku lepitud sihist, et poliitika kujundamine Eestis on koosloomeline ning avalikud teenused on kvaliteetsed ja kättesaadavad sõltumata inimeste elukohast.
Eesti Noorteühenduste Liidu huvikaitse spetsialisti Henry Kase sõnul on noortele jätkuvalt eriti oluline regionaalne võrdsus: “Noorena oli väga innustav saada kinnitust, et regionaalpoliitika puudutab enim just noori. Noortele, kelle jaoks me Eesti tulevikku edendame, on esmatähtis, et kõigil oleksid võrdsed võimalused. Et olenemata piirkonnast oleks teada, et ka seal on tulevik kindlustatud nii eluaseme, hariduse kui ka töökoha näol.” Kask sõnas, et just see on põhjus, miks peab noori otsustusprotsessidesse kaasama: “Eesti noorte arvamused peavad aitama kujundada tulevikku, milles meie noorukid elada soovivad.”
Regionaal- ja Põllumajandusministeeriumi regionaalarengu asekantsler Sigrid Soomlais avaldas heameelt, et erinevas vanuses noored on poliitikakujundamisest ja kaasarääkimisest huvitatud: „Regionaalarengu vaates on eriti oluline kuulata noori ja nende argumente, kui räägime näiteks sellest, miks üha vähem noori otsustavad pärast linna õppima asumist tagasi maale pöörduda. Arutasime, mida teha noorteühenduste ja ministeeriumide koostööväljal, et noored saaksid osaleda noorte tänast elukeskkonda ja tulevikku puudutavate otsuste kujundamises. Noorte mõtted ja ettepanekud on väga väärtuslikud ka mitmes teises ministeeriumi valdkonnas, nagu näiteks põllumajandus ja ühistranspordi korraldus. Seetõttu arutasime kohtumisel ka seda, kuidas muuta edaspidine koostöö järjepidevaks ja sujuvaks, et sellest sünniks mõlemale poolele kasu.“
Tutvu ümarlauaga ministeeriumi kodulehel.
Foto autor: Aare Kasemets.