Monday , 23 December 2024
Erakorralised uudised

Ravimiamet selgitab: modafiniil – mis see on ja miks sellest telesaates „Täistund“ räägiti?

Eile Kanal 2 eetris olnud saates „Täistund“ räägiti modafiniilist kui tähelepanuhäirete puhul laialdaselt kasutatavast abivahendist. Selgitame, mida see aine endast täpsemalt kujutab.

  • Kuigi modafiniilil ei ole Eestis müügiluba, saab arst vajadusel taotleda Ravimiametilt loa selle kasutamiseks, Ravimiamet kontrollib ravimi kasutamise põhjendatust ja seejärel saab patsient ravimi Eesti apteegist osta. Sellisel moel määratuna kasutab modafiniili iga päev hinnanguliselt alla 15 inimese (annuses 300 mg). Kasutajate arv on võrreldes 2021. aastaga tõusnud, siis oli igapäevaseid kasutajaid alla 10 inimese.

Modafiniil on narkolepsia (ülemäärane unisus, mille puhul inimene jääb äkki keset päeva magama) ravis kasutatav psühhotroopse toimega retseptiravim. Modafiniil aitab inimesel ärkvel püsida – see mõjutab ajus kemikaale, mida nimetatakse neurotransmitteriteks, näiteks dopamiin ja noradrenaliin (norepinefriin). Modafiniil ei ole tervist ergutav süütu „aine“, mida võib vabalt kasutada.

Miks on kasutamine piiratud narkolepsia näidustuse ja arsti retseptiga?

Modafiniil on kõigis Euroopa Liidu riikides retseptiravim, mitte tervisetoode ega toidulisand. Modafiniili kasutamisel tuleb arvestada sagedaste kõrvaltoimetega, milleks on peavalu, iiveldus, palavik ja üldine jõuetus. Modafiniili kasutamine on seotud ka raskete eluohtlike nahareaktsioonide tekkeriskiga (kusjuures risk on suurem lastel). Lisaks on leitud seos modafiniili ja psühhiaatriliste kõrvalnähtude vahel, nagu enesetapumõtted, depressioon, psühhootilised episoodid ning modafiniili ja südame-veresoonkonnaga seotud kõrvalnähtude vahel, nagu hüpertensioon (kõrge vererõhk) ning ebaregulaarne südametegevus. Samuti on oht sõltuvuse ja kuritarvitamise tekkeks.

Kõrvaltoimete tõttu soovitatakse modafiniili kasutada ainult narkolepsia raviks, mitte teiste unehäirete ega tähelepanuhäirete raviks, samuti mitte öötööga seotud unehäirete raviks. Kasutamist tuleb vältida lastel, ravimata kõrgvererõhktõve ja ebaregulaarse südametegevusega inimestel, kelle puhul võib ravim suurema tõenäosusega muutuda eluohtlikuks.

Modafiniil kuulub narkootiliste ja psühhotroopsete ainete IV nimekirja, kus on ka kõik teised sama toimeainegrupi ravimi toimeained nagu metüülfenidaat, erinevad amfetamiinid ja fenetüliin. Nende ainete puhul on oluline väärkasutamise ja kuritarvitamisega seotud riskide maandamiseks rakendada täiendavaid nõudeid käitlemisele kui kasutamisele. Selles nimekirjas olevaid aineid võib arst ravis kasutada ja patsient saab ravimi turvaliselt Eesti apteegist – nende postiga saatmine ja internetiapteekidest ostmine ei ole lubatud arvestades nende väär- ja kuritarvitamisega kaasnevaid ohte.  Modafiniil on rahvusvaheliselt kontrollitavate psühhotroopsete ainete nimekirja kandidaadina jälgimisel.

Ravimiametist saate teada:

Tervisemurega pöördu nõu saamiseks arsti või apteekri poole.Narkootilised või psühhotroopsed ravimid osta üksnes Eestis apteegist. Kõik narkootilised ja psühhotroopsed ained leiate nii Ravimiameti veebist kui Riigi Teatajast.

Vaata ka:

275147626 1950258615175156 8528410429191142263 n

Usalda oma sisetunnet ja vali üks kaart. Ava, loe mis sõnum Sulle haljakaartidelt on.

Kaartide vastused:   1. LOOMUS. Sinu loomuses on edasiliikumine, paremuse poole püüdlemine, võit. Võid vaadata

dylan nolte RSsqjpezn6o unsplash

Täna võib lotoõnn naeratada just neile 2 tähemargile

Täna Esmaspäev 23.12.2024 võib lotoõnn naeratada just neile 2 tähemargile Sõnn (20. aprill – 20.