Riigikogu esimees Jüri Ratas kohtus täna videosilla vahendusel Euroopa Parlamendi presidendi David Sassoliga, kellega räägiti vaktsiinide jaotuskavast ja rohelisest digitõendist, mis võimaldaks taasavada inimeste vaba liikumise.
Ratas andis ülevaate pandeemia olukorrast ja vaktsineerimise hetkesisust Eestis. „Olukord on väga tõsine, meil on päris suured piirangud, nagu ka mujal Euroopas, aga tänu nendele tuleb nakatumiskordaja alla ja see annab võimaluse arutada, kuidas piirangutest väljuma hakata,“ kõneles Ratas.
Ratas avaldas tänu Euroopa Liidule koostöö eest vaktsiinide ühisel hankimisel. „Euroopa Liit on teinud väga palju ja näidanud üles koostöötahet,“ ütles Ratas. „Vaktsiinide ühishange oli väga õige otsus. Ühised eelostulepingud võimaldasid kõikidele liikmesriikidele võrdse juurdepääsu vaktsiinidele, mille tootmismahud kogu maailmas on piiratud ja ületavad nõudlust.“ Ta lisas, et vaktsiinide jagamise mehhanismi raames tuleb käsitleda prioriteetse piirkonnana ka idapartnerluse riike.
Vaktsineerimise digitõendi osas toetab Eesti Ratase sõnul kiiret menetlemist ja rakendamist. „Eestile on oluline, et oleks tagatud ka Euroopa Liidu lahenduse koostalitlusvõime Maailma Tervishoiuorganisatsiooni (WHO) loodava vaktsineerimistõendite süsteemiga,“ märkis Ratas.
Sassoli kinnitas, et Euroopa Liit jätkab koostööd, et lahendad vaktsiinide tarneprobleemid ja liikuda edasi vaktsiinisertifikaatidega, mille puhul tuleb maandada ka andmekaitseriskid.
Videokohtumisel kõneldi ka Euroopa taaste- ja vastupidavusrahastu (RRF) toetuste jaotusest. Ratas rõhutas, et oluline on kiiresti taastuda COVID-19 pandeemia põhjustatud tervise- ja majanduskriisist. Toetusmeetmed peavad tema sõnul olema hästi suunatud ja keskenduma digitaalsetele ja keskkonnahoidlikele investeeringutele ning ühtse turu ja konkurentsivõime tugevdamisele. Ratas tõi välja, et taastefondist saame investeerida ligikaudu miljard eurot rohepöördeks, digitaliseerimise edasi viimiseks ja tervishoiu investeeringuteks.
Kõneldes Euroopa Liidu uutest tuluallikatest ütles Ratas, et Eesti ei toeta Euroopa Liidu eelarve ja taaskäivitamise rahastu rahastamiseks uusi tuluallikaid ning eelistab olemasoleva süsteemi jätkumist. „Peame oluliseks, et Euroopa Liidus säiliks maksuküsimuste otsustamisel ühehäälsus ja ei toimuks liikumist maksude harmoniseerimise suunas,“ ütles Ratas.
Euroopa siseselt pidasid pooled oluliseks Euroopa tulevikukonverentsi, et inimesed saaksid kaasa rääkida neile tähtsates küsimustes.
Ratas esitas Euroopa Parlamendi presidendile kutse külastada Eestit augustis, kui Eesti tähistab oma iseseisvuse taastamise 30 aastapäeva koos Läti ja Leeduga.
Tänane kohtumine oli esimene kahepoolne Riigikogu esimehe ja Euroopa Parlamendi presidendi kohtumine.