Kuigi Rakvere Haigla nõukogu liikmeid ei saa pidada eesliinitöötajateks ning haigetega nad ametialaselt kokku ei puutu, said nad siiski juba vaktsiinisüsti kätte, kirjutab Virumaa Teataja.
Virumaa Teatajal puuduvad täpsed andmed, kas praeguseks on vaktsineeritud juba kõik Rakvere haigla meditsiinitöötajad või mitte. Teada on, et niiöelda tavakodanike vaktsineerimise kohta on haigla meditsiinitöötajad koostanud järelepärimise haigla juhtkonnale ja on vihjeid, et kõik meditsiinitöötajad siiski vaktsineeritud ei ole.
Kolmapäeval-neljapäeval vaktsineeriti aga vähemalt nelja haigla nõukogu liiget: esimees Toomas Varekut ja lihtliikmeid Mihkel Juhkamit, kes on ühtlasi Rakvere linnavolikogu esimees, Peep Vassiljevit, kes on Rakvere vallavolikogu esimees, ja Einar Vallbaumi, kes on Viru-Nigula vallavanem ning maakondliku omavalitsusliidu esimees.
“Jah, ka mind on vaktsineeritud, ei vaidle vastu,” tunnistas Rakvere haigla nõukogu esimees Toomas Varek. “Võimalust pakuti, Rakvere haigla juhtkond pakkus. Käin haiglas iga nädal ning kuulun ise ka riskirühma.”
Varek väitis, et temale tehtud vaktsiinisüst ei tulnud kellegi arvelt. “Ma küsisin üle, kas need süstid, mis nõukogu liikmed saavad, on kellegi arvelt, öeldi, et ei ole. Kui need oleks kellegi arvelt tehtud, oleks piinlik, aga praegu nii ei ole. Rakvere haiglale jagatud vaktsiinidest jagub nii töötajatele kui ka nõukogu liikmetele. Rakvere haigla ei vastuta mujal toimuva eest, kaudselt võib tõesti nii mõelda, et keegi kuskil jäi vaktsiinist ilma, kuid kasutame neid doose, mis Rakvere haiglale konkreetselt jagati,” kõneles ta. “Kaitsen selles otsuses Rakvere haiglat ja haigla nõukogu.”
Rakvere haigla juhatuse esimees Ain Suurkaev rääkis, et Rakvere haigla vaktsineerib oma töötajaid ja vaktsiini saanud mittemeedikud on nõukogu liikmed. “Oleme vaktsineerinud ka neid haigla töötajaid, kelle põhitöökoht on mujal,” ütles Suurkaev. “Me ei ole oma maja raamidest välja astunud, aga ülejäänu on inimese enda otsustada.”
Haiglajuht nentis, et tal pole hetkel ülevaadet, kui paljud töötajad on vaktsineerimata. “Saan aru, et lähema nädala jooksul on kõik vaktsineeritud, sealhulgas õendusosakond,” lausus ta.
Rakvere haiglas on 450 töötajat, kuid nende seas on ka kaitsepookimise vastaseid, kes end vaktsineerida ei lase. Suurkaev avaldas arvamust, et neid inimesi on paarkümmend protsenti.
Rakvere haigla nõukogu liige, Viru-Nigula vallavanem ja VIROL-i juhatuse esimees Einar Vallbaum tunnistas, et teda vaktsineeriti neljapäeval. “Haigla andis oma töötajate nimekirja ja meie nõukogu liikmetena olime selles nimekirjas,” lausus Vallbaum. “Tegin vaktsiini, sest reisimine on vabam ja igapäevaselt puutun ma kokku paljude inimestega.”
Seevastu Rakvere haigla nõukogu liige Heli Paluste, kes on sotsiaalministeeriumi tervishoiuvõrgu juht, vaktsiinisüsti ei saanud. Ta ei soovinud teemat kommenteerida, põhjendades, et tal puuduvad täpsemad andmed. Küsimusele, kas esmajärjekorras peaks vaktsineerima haigla töötajaid ja eakaid, mitte nõukogu liikmeid, vastas Paluste: “See on hinnanguline lähenemine.”
“Oleme vaktsiini tarnimisel andnud kaasa konkreetsed, selged juhised ja muu hulgas rõhutanud, et vaktsiin ei tohiks kindlasti raisku minna. Kui doose jääb üle, siis tuleb leida sobiv kandidaat ja ta vaktsineerida,” lisas Paluste.
Ta tõi näite, et meedias tekitas palju kära ka terviseameti juhi Üllar Lanno vaktsineerimine, kuid asi oli just selles, et vaktsiin oleks muutunud kasutuskõlbmatuks.
Sotsiaalminister Tanel Kiik on öelnud, et vaktsineeritakse esmalt tervishoiutöötajad, et vältida haiglasiseseid nakatumisi ning tagada sektoris töö jätkumine. Lisaks hakatakse esialgu vaktsineerima hoolekandetöötajaid ning hooldekodude kliente.
Allikas. BNS