Friday , 24 January 2025
Erakorralised uudised
toothbrush 2751212 1920

Proviisor selgitab: kas suuvett peaks kasutama iga päev?

Lisaks hammaste pesemisele räägitakse sageli ka suuvee vajalikkusest. Millist rolli täidab suuvesi igapäevaselt ning kas see on üldse vajalik, selgitab BENU apteegi proviisor Jelena Karjagina.

Igale murele leidub vastav toode

Karjagina sõnul leidub apteekides erinevate probleemide jaoks mõeldud suuveesid, mis täidavad kindlat funktsiooni ja aitavad leevendada konkreetset probleemi. Antiseptilist suuvett kasutatakse näiteks pärast hamba eemaldamist, suulimaskesta haavandite või igemete põletikuliste seisundite korral,” selgitas ta.

Suukuivuse korral kasutatav suuvesi on omakorda väga viskoosse tekstuuriga ning katab suuõõne koed niisutava kihiga. “On olemas ka suuvesi hingeõhu värskendamiseks ja hammaste tundlikkuse vähendamiseks,” lisas Karjagina.

Oluline on järgida juhiseid

Suuvett kasutatakse reeglina pärast hammaste puhastamist ehk kaks korda päevas. Suud loputatakse vähemalt 30 sekundit ning sealjuures tuleks kinni pidada konkreetsetest juhistest. 

“Antiseptilist suuvett (kloorheksediini sisaldusega) ei tohiks kasutada rohkem kui 2 nädalat järjest. Samuti ei tohiks pärast suu loputamist süüa ega juua, seda 30-45 min jooksul,” täpsustas proviisor.

Oluline on järgida ka vanuselist piirangut. “On olemas lastele sobivad suuveed, millest osa on lubatud kasutamiseks alates 6. eluaastast ja osa 12. eluaastast,” rõhutas Karjagina. “Samuti on pakendil kirjas, kas suuvesi on allaneelamisel ohutu või mitte,” lisas ta.

Limaskestaga seotud probleeme on veelgi

Suu limaskesta probleeme leidub teisigi ning ka nendele leiab apteekidest leevendust. Näiteks on laste puhul sageli probleemiks valulikud igemed hammaste lõikumisel. “Selle probleemi lahendamiseks on apteekides olemas erinevad igemegeelid,” soovitas Karjagina.

Mõnikord ei õnnestu vanematel oma lastele õiget harjamistehnikat õpetada, seda enam, et lapsed tüdinevad hambapesust ruttu. “Harjutamise perioodil kasutatakse spetsiaalseid värviandvaid tablette, mis värvivad pesemata jäänud kohad roosaks,” märkis ta.

Ehkki igemeprobleeme leidub igas vanuses inimestel, on murede loetelu pikem just täiskasvanutel. Üheks selliseks on aftoosne stomatiit ehk valulike haavanditega kulgev põletik. “Aftoossest stomatiidist ja aftoossetest haavanditest tingitud valu leevendamiseks kasutatakse spetsiaalseid spreisid ja geele,” rääkis ta.

“Ka breketikandjatele on olemas tootesari, kuhu kuuluvad hambapasta, hambahari, suuvesi, hambavaheniidid ja ortodontiline vaha, mis aitavad vähendada põletikku ja valu,” selgitas Karjagina.

Üsna sagedaseks probleemiks, millega apteeki pöördutakse, on tundlikud hambad, mille puhul kasutatakse spetsiaalset hambapastat ja suuvett. “Ka veritsevate igemete korral on apteegis pakkuda vastavat hambapastat, suuvett ja probiootikume, mida lastakse aeglaselt suus sulada ja kasutatakse kuurina,” kirjeldas ta.

Samuti võivad mõningad ravimid või kõrge iga põhjustada liigset suukuivust. “Olukorra leevendamiseks on olemas vastav suugeel, sprei ja suuvesi,” sõnas proviisor.

allikas: benu.ee

Vaata ka:

love 2331486 960 720 576x560 1

Armastuse horoskoop – Reede, 24. jaanuar 2025

♈ JäärTäna võid tunda tugevat tõmmet kellegi uue või juba tuttava inimese vastu. Julge teha

a person sitting in front of a group of cards

Taroskoop – Reede, 24. jaanuar 2025

♈ Jäär – TornTäna võib elu sulle ootamatult midagi muuta või vanu struktuure purustada. Ära