Prokuratuur ei ole veel otsustanud, kas alustada kriminaalmenetlust Põlluaasa ja Seeme kütusekaartide kasutamise pärast
Prokuratuur ei ole veel otsustanud, kas alustada kriminaalmenetlust riigikogu liikmete Henn Põlluaasa ja Andrus Seeme kütusekaartide kasutamise pärast.
“Prokuratuur on ajakirjanduses ilmunuga kursis, kuid hetkel sellest teabest ei piisa, et uurimise alustamist või alustamata jätmist otsustada. Otsustamiseks vajaliku teabe kogumine ja analüüsimine võtab aega,” ütles prokuratuuri avalike suhete juht Kairi Küngas.
“Kui oleme esmase info läbi töötanud ja näeme viiteid võimalikule kuriteole, algatame menetluse,” lisas Küngas.
Endise EKRE liikme Kalle Grünthali puhul kirjutas Äripäev 10. oktoobril, et rahvaesindaja oli tankinud sama riigikogu kütusekaardiga nii bensiini kui ka diislikütust, seejuures mitmel korral ka ise riigikogus viibides.
Keskkriminaalpolitsei algatas Grünthali kütusekaardi kasutamise asjaolude selgitamiseks omastamist käsitleva paragrahvi järgi kriminaalasja 13. oktoobril. Kahtlustust veel kellelegi esitatud ei ole.
Eesti Ekspress kirjutas 21. oktoobril, et lisaks Grünthalile on EKRE-sse kuuluva endise riigikogu esimehe Henn Põlluaasa ja Reformierakonna liikme Andrus Seeme kütusekaarti kasutatud tankimiseks, kui mehed on parasjagu tõendatult olnud tööasjadega ametis.
Põlluaas põhjendas kütusekaardi kasutamist sellega, et abikaasa tankis ta autot. Seeme ütles Ekspressile, et tema oma kütusekaarti kellegi teise kätte andnud ei ole ja ei osanud selgitada, kuidas ta justkui oleks saanud olla kahes kohas korraga.
Kalle Grünthal käis esmaspäeval riigikogu korruptsioonivastase erikomisjoni ees ütlusi andmas seoses kuluhüvitiste kasutamisega. Komisjoni liikme Priit Sibula sõnul Grünthal sisuliste ütluste andmisest loobus, viidates algatatud kriminaalmenetlusele.
Prokuratuuri võimalikud sammud
Kui prokuratuur otsustab kriminaalmenetluse alustada, siis on tal järgmised võimalused:
- Käivitada kriminaalmenetlus omastamist käsitleva paragrahvi järgi. See tähendaks, et kahtlustus esitataks riigikogu liikmele, kes on kasutanud kütusekaarti isiklikuks otstarbeks.
- Käivitada kriminaalmenetlus korruptsioonikuritegude paragrahvi järgi. See tähendaks, et kahtlustus esitataks riigikogu liikmele, kes on kasutanud kütusekaarti ebaseaduslikult.
- Ära jätta kriminaalmenetluse alustamata, kui ei ole piisavalt tõendeid, et kuritegu on toime pandud.
Poliitilise mõju võimalikkus
Kui prokuratuur otsustab kriminaalmenetluse alustada, siis võib see kaasa tuua poliitilise mõju. Näiteks võib see kahjustada riigikogu liikme mainet ja usaldusväärsust. Samuti võib see tekitada küsimusi riigikogu kuluhüvitiste kasutamise kohta.