Prantsuse president Emmanuel Macron teatas neljapäeval, et saadab märtsis Eestisse sõjaväelasi ja lahinglennukeid. Hetkel on Eestis tegutseva liitlaste lahingugrupi suuruseks kokku 1200 kaitseväelast.
Prantsusmaa on ettepoole nihutanud hävituslennukitest ja sajast sõjaväelasest koosneva õhuturbemissiooni saabumise Ämari lennubaasi. Varem planeeritud aprilli asemel saabuvad sõdurid ja lennukid Eestisse märtsis.
Hetkel teenib Eestis rotatsiooni alusel 300 Prantsuse sõdurit, kelle relvastuses on tankid Leclerc, jalaväe lahingumasinad VBCI ja soomukid VAB. Selle kontingendi vahetavad märtsis välja taanlased, nagu rotatsioon ette näeb. Koju saadetavate Prantsuse sõdurite asemele saadab aga Prantsusmaa uue, enam kui 200 sõdurist koosneva mägiüksuse, mis hakkab samuti teenima Tapal.
Ühendkuningriik panustab 800 sõduriga
Kokku on 2017. aasta kevadel Eestisse saabunud kaitseväe 1. jalaväebrigaadi koosseisus tegutseva liitlaste lahingugrupi suuruseks on ligi 1200 kaitseväelast, teatas kaitseväe peastaabi esindaja Taavi Laasik.
Ühendkuningriik panustab rohkem kui 800 kaitseväelasega, kelle käsutuses on muuhulgas tankid Challenger 2, jalaväe lahingumasinad Warrior ning liikursuurtükid AS90.
Liitlaste eelpaigutatud üksuse koosseisu kuuluvad lisaks juba mainitud prantslastele ka taanlased ning Islandi esindaja, samuti on selle koosseisus varasemalt teeninud Belgia kaitseväelased.
Eestis esindatud ka USA eriväelased
Iseseisvat lahinguvõimet omaval lahingugrupil on olemas kogu soomusüksusele iseloomulik tehnika ning relvastus: lahingutankid, jalaväe lahingumasinad, liikursuurtükid, tankitõrje- ja õhutõrjerelvad, pioneerisoomukid ja mitmesugused muud toetussoomukid (side, meditsiin, logistika).
Ämaris paikneva Belgia õhuturbeüksuse kooseisus teenib üle poolesaja Belgia kaitseväelase. Hetkel siin paiknev üksus kasutab hävitajaid F-16.
Tallinnas paikneva NATO staabielemendi (NFIU) koosseisus teenivad lisaks Eesti kaitseväelastele veel liitlased Ameerika Ühendriikidest, Hollandist, Kanadast, Poolast, Saksamaalt, Suurbritanniast ja Ungarist. NFIU-s teenib kokku ümmarguselt 40 inimest, ligi pooled neist liitlasriikidest.
Lisaks on Eestis esindatud USA eriväelased ning ligi sadakond Tartus asuvas Balti Kaitsekolledžis teenivat liitlas- ja partnerriikide kaitseväelast.
Allikas, err.ee