Alates tänasest, 16. märtsist saab ajutist kaitset PPA teenindussaalides taotleda tööpäeviti kell 9-20 ja nädalavahetuseti kell 9-16. Selleks soovitame eelnevalt broneerida aeg. Lisaks avas PPA esimese mobiilse menetluspunkti majutusasutuses.
PPA identiteedi ja staatuse büroo juht Margit Ratniku sõnul on praegu esmatähtis, et sõja eest põgenevatel inimestel on turvaline koht, kus viibida, kuid selle kõrval on oluline saada ka elamisluba ja leida töö. „Eestisse jõudes on inimestel võimalik taotleda ajutist kaitset ehk aastast elamisluba, mis annab Ukraina sõjapõgenikele ja nende pereliikmetele sarnased õigused nagu Eesti elanikel. Selleks, et sõjapõgenikud saaksid kiiremini ajutist kaitset taotleda ja oma elu Eestis alustada, pikendasime teeninduste lahtiolekuaegu ja avame mobiilsed menetluspunktid majutuskohtades. Nii saame inimesi kiiremini aidata,“ sõnas Ratnik.
Ajutise kaitse saamiseks saab aegu broneerida kuues teenindussaalis üle Eesti: Tallinnas (P. Pinna, Tammsaare), Tartus, Pärnus, Rakveres ja Jõhvis. Teenindussaalid on avatud tööpäeviti kell 9-20 ja nädalavahetuseti kell 9-16. Ajutise kaitse saamiseks soovitame eelnevalt broneerida aeg aadressil broneering.politsei.ee. Vajadusel saab taotlust esitada ka elavas järjekorras.
PPA hindab olukorda jooksvalt ja vastavalt vajadusele avab teenindused ajutise kaitse taotlemiseks ka teistes piirkondades.
Pikendatud lahtiolekuajad on mõeldud üksnes ajutiste kaitsete taotluste vastuvõtmiseks ja menetlemiseks. Kõik Eesti elanikud, kes soovivad teha tavapäraseid toiminguid, näiteks taotleda dokumenti või sellele järele tulla, peaksid oma tuleku planeerima tavapärasele tööajale esmaspäevast reedeni kell 9.00-17.00.
Ajutise kaitse taotlemine ei mõjuta ajaliselt Eesti inimeste toiminguid teenindussaalides, kuna neid toiminguid teevad teenindustes PPA töötajad, kes tegelevad üksnes ajutise kaitse andmisega.
Samuti võtab PPA kasutusele kaks mobiilset menetluspuntki suurematesse majutuskohtadesse. „Esimese menetluspunkti avasime eile, 15. märtsil ning teine menetluspunkt avatakse neljapäeval, 17. märtsil. Majutuskohtades ajutist kaitset taotlevad inimesed ei pea aega ette broneerima, PPA võtab taotlusi vastu jooksvalt. Menetluspunktid on majutuskohtades avatud nii kaua, kuniks kõik soovijad on saanud ajutise kaitse taotluse esitada. Infot ajutise kaitse menetlemise kohta saavad sõjapõgenikud majutuskohast,“ kirjeldas Ratnik. PPA koostöös SKA-ga kaardistab järgmised suuremad majutuskohad, kus menetluspunktid avatakse.
Margit Ratnik lisas, et otsuse ajutise kaitse andmise kohta väljastab PPA inimesele koheselt. „See tähendab, et inimene saab hakata korraldama oma elu Eestis nagu näiteks asuda tööle“.
„Praegune olukord on Eestile uus. Pingutame ühiselt selle nimel, et protsessid oleksid sujuvamad ja toimiksid paremini. Suur tänu kõikidele Eesti inimestele, ametkondadele, vabatahtlikele, kes sõjapõgenike abistamise nimel pingutavad,“ ütles Ratnik.
Rohkem infot ajutise kaitse kohta: https://www.politsei.ee/et/juhend/info-seoses-ukraina-sojaga/ajutine-kaitse-ukraina-kodanikele-ja-nende-pereliikmetele