Sotsiaaldemokraatide ettepanek alandada põhitoiduainete käibemaks üheksale protsendile ei ole praeguses majandusolukorras teostatav, kuna riigieelarve on tühjaks jooksnud, märkis Eesti 200 juht Kristina Kallas ERR-i veebisaates “Otse uudistemajast”.
Kallase sõnul on sotsiaaldemokraadid juba varem koalitsiooniläbirääkimistel selle teema tõstatanud ning idee ise on teoorias mõistlik. Samas toob ta välja olulise kitsaskoha – riigi eelarvepoliitika viimase 30 aasta jooksul ei ole võimaldanud piisavate reservide kogumist, mis tähendaks, et majanduslanguse ajal puuduvad riigil vahendid majanduse turgutamiseks.
“Üldpõhimõttena ei ole maksude langetamine majanduslanguse ajal tingimata vale otsus, kuid praeguses olukorras, kus riigi rahakott pole mitte lihtsalt tühi, vaid miinuses, on vastutustundetu lubada midagi, mida pole võimalik ellu viia,” rõhutas Kallas. Tema sõnul süvendaks selline maksulangetus riigi rahalisi probleeme veelgi ning samal ajal on lahendamata ka kaitsekulude küsimus.
Lisaks ei usu Kallas, et toiduainete käibemaksu langetamine tooks kaasa hindade püsiva alanemise. “Mõju oleks ajutine – võib-olla kuu või kaks, kuid seejärel tõuseksid hinnad tagasi, sest turu loogika ei muutu. Kui tarbijad on harjunud teatud hindadega ja nõudlus püsib, siis kaupmehed kohanduvad ning hinnad kerkivad taas,” selgitas ta.
Sotsiaaldemokraatide volikogul Tartus rõhutas erakonna juht Lauri Läänemets, et valitsus peab leidma viisi toiduhindade alandamiseks. Ühe võimalusena pakkus ta välja põhitoiduainete – juur- ja köögiviljade, piima, liha, teravilja ja kalatoodete – käibemaksu langetamise üheksale protsendile.
Sellele ettepanekule on vastu ka reformierakondlasest rahandusminister Jürgen Ligi, kelle hinnangul teeniksid sellest peamiselt jõukamad tarbijad ja jaemüüjad. “Sisuliselt loobuks riik oma tuludest kaupmeeste kasuks, kuid hinnalanguse lootust pole – ei varasemate kogemuste ega teooria põhjal,” märkis Ligi.