Hiina pealinna Pekingi võimud kehtestavad lin
nas uusi piiranguid, et ohjeldada koroonaviiruse levikut ja hoida ära see, mis juhtus Shanghais, kus miljonid inimesed on juba üle kuu aja pidanud elama karmide karantiinireeglite all.
Pekingis, kus elab umbes 22 miljonit inimest, suleti üle 60 metroojaama, mis moodustavad 15 protsenti allmaaraudteesüsteemist ning 158 bussiliini, teatasid transpordiettevõtted. Enamus liikluspiiranguid kehtestati Chaoyangi linnaosas, mis on Pekingi koroonapuhangu keskmes.
Varasemalt oli Pekingi võimud teatanud, et pikendavad 30. aprillist kuni 4. maini kestnud koolide, restoranide, spordisaalide ja lõbustusasutuste kinniolekut, nagu ka mõnede äri- ja elurajoonide karantiini, kuid ei öelnud, kui kauaks uus piirang kehtima jääb. Pekingi elanikel on soovitatud jääda võimalusel alates neljapäevast kaugtööle.
Ehkki linnas avastatakse iga päev ainult mõnikümmend uut nakkusjuhtumit, loodavad Pekingi võimud masstestimisega nakkuskolded leida ja isoleerida enne, kui need laieneda jõuavad. Sel nädalal on Pekingi 16 linnaosast 12 toimunud juba teine või kolmas masstestimise ring.
Majandus kannatab
Samas kahjustab karmikäeline võitlus Covid-19 viirusega linna majandust ning sinna investeerinud välisettevõtete tegevust ning nagu kohapealsed andmed näitavad, tekitanud ka Hiinas harvanähtavat rahulolematust ja avalikke proteste, märgib Reuters.
Hiina võimude koroonapoliitika viib alla sisemaise tarbimise, häirib Hiina panust globaalsetesse kaubavoogudesse ning on kahjustanud selliste ettevõtete nagu Apple või Gucci omanikfirma Kering ja Taco Belli omaniku Yum China tulusid, edastas uudisteagentuur.
Ta toob välja ka majandusanalüüsi ettevõtte Capital Economics hinnangu, et piirkondades, kus Covid-19 levib, valmib 40 protsenti Hiina tööstustoodangust ning 80 protsenti eksportkaupadest.
Reitinguagentuur Fitch on juba kärpinud Hiina majanduskasvu prognoosi seniselt 4,8 protsendilt 4,3 protsendile, mis on märksa madalam kui Hiina ametlik 5,5-protysendine majanduskasvu siht.
Karmidest koroonapiirangutest teatas ka Hiina keskosas asuv suur Zhengzhou linn, lisandudes nende rahvarohkete Hiina linnade hulka, mis püüavad rangete meetmetega haiguse laia levikut ära hoida.
Err.ee