Riigikogus esimesel lugemisel tööturumeetmete seadus. Uus seadus korrastab ja lihtsustab tööturuteenuste õigusruumi ja võimaldab edaspidi tõhusamalt reageerida muutustele tööturul.
Praegu reguleerib tööturuteenuste osutamist reguleerib kaheksa erinevat õigusakti ning erinevad teenused ja sihtrühmad on pihustatud nende õigusaktide vahel laiali. Selle tulemusena on töö otsimisel tuge vajavatel inimestel ja tööandjatel raske aru saada, milliseid teenuseid ning mis tingimustel töötukassa neile pakub. Muudatusega grupeeritakse sama eesmärgiga tööturuteenused ja tööturutoetused eelnõus tööturumeetmeteks ning töötutumeetmete loetelu on seaduses lõplik. Tööturumeetmeid on kokku 10, nende hulgas näiteks töövahendus, karjääriteenused, oskuste arendamine, töövalmiduse toetamine, töövõime toetamine, ettevõtluse toetamine.
„Näiteks kehtib praegu väga mitu palgatoetuse skeemi, mis on reguleeritud sõltuvalt sihtrühmast erinevates õigusaktides ja tööandjal on raske aru saada, millised palgatoetuse tingimused just tema värvatavale töötajale kehtivad,“ selgitas tervise- ja tööminister Peep Peterson.
Seaduseelnõu tugineb 2021. aastal valminud OECD analüüsile „Aktiivse tööturupoliitika edendamine Eestis“, mis tõi olulise probleemina välja, et Eesti tööhõivepoliitika õiguslik korraldus on väga keeruline ja killustunud, muutes selle haldamise koormavaks ning inimesele raskesti mõistetavaks.
Seadus on kavandatud jõustuma 1. jaanuarist 2024.
Eelnõu ja selle menetlusega on võimalik tutvuda riigikogu veebilehel.