Friday , 24 January 2025
Erakorralised uudised
52779708176 fbf765dbb6 c

Peaminister Kaja Kallas demokraatia tippkohtumisel: soolise võrdõiguslikkuse saavutamiseks ühiskonnas vajame poliitilist eestvedamist ja eeskujusid

Peaminister Kaja Kallas kõneles eile Ameerika Ühendriikide, Costa Rica, Hollandi, Korea Vabariigi ja Sambia poolt kaaskorraldataval demokraatia tippkohtumisel (Summit for Democracy) kaasamise ning võrdõiguslikkuse teemasid käsitlenud virtuaalarutelul.

Oma sõnavõtu alustuseks tõi peaminister Kaja Kallas välja, et meil on minna veel pikk tee, enne kui saame rääkida ühiskondadest, kus oleksid tagatud kõigi inimeste võrdsed õigused. „Liiga pikki aastaid oleme olnud tunnistajateks liiga paljudele juhtumitele, kus naised ja tüdrukud kannatavad ulatusliku vägivalla all ning peavad võitlema oma põhivabaduste eest. Viimasel aastal oleme seda näinud eriti selgelt Iraanis, Afganistanis, Süürias ja mujal. ÜRO hinnangul oleme soolise võrdõiguslikkuse saavutamisest 300 aasta kaugusel,“ märkis Kallas.

Kallas tõdes, et vaid 31 riigis maailmas on täna juhiks naine. Peaminister rõhutas, et me ei saavuta kaasatust ja võrdsust ühiskonnas ilma konkreetsete tegudeta. „Vaja on poliitilist eestvedamist ja eeskujusid,“ ütles ta. Samas lisas peaminister, et naised ei ole paremad kui mehed ja mehed ei ole paremad kui naised. „Meestel ja naistel on erinevad elukogemused. Tasakaalustatud otsuste tegemiseks vajame mõlemaid.“

Peaminister esitas ka küsimuse, et kui naisjuhte pole näha, siis kust peaksid noored tüdrukud ja poisid oma eeskuju võtma. „Või kui me ei innusta tüdrukuid õppima IT-d või matemaatikat ega julgusta poisse kaaluma näiteks õpetaja- või hooldajaametit, siis kuidas üldse saaksime rääkida stereotüüpide vabadest karjäärivalikutest?“ tõi Kallas esile.

Kallas tõi näitena Eestis tegutseva liikumise HK Unicorn Squad, mis annab tehnoloogiaalaseid teadmisi ja oskusi huviharidusena ainult tüdrukutele – praeguseks on sellega seotud üle 2000 tüdruku. „See näitab ilmekalt, kuidas edukas kodanikualgatus saab aidata ka valitsust soolise digitaalse lõhe kaotamisel. See on samuti suurepärane näide demokraatia toimimisest. Demokraatiat ei teostata ainult valimiste kaudu, vaid on veel mitmeid võimalusi, kuidas kodanikud saavad oma valitsusi läbi erinevate algatuste suunata tegutsema,“ sõnas Kallas.

Samuti rõhutas peaminister Kallas, et sooline võrdõiguslikkus ei ole ainult õigluse, vaid ka majanduskasvu ja konkurentsivõime küsimus. „Ebaühtlane hoolduskoormus kodus, mis kipub langema peamiselt naiste õlule, on probleem, mille tunnistajaks oleme pea kogu maailmas. Kui see koormus oleks jagunenud meeste ja naiste vahel võrdsemalt, oleks võimalik kasu väga ilme. Kui naised saaksid lihtsamalt tööturule siseneda, aitaks see näiteks oluliselt majandust elavdada.“ Peaminister lisas, et lapsehoolduspuhkuse poliitika võib siin oluliseks abiks olla. „See tuleb hoolikalt üles ehitada, et see ei tugevdaks soostereotüüpe, vaid pigem vähendaks neid. Seetõttu oleme Eestis loonud paindliku süsteemi, mis julgustab isasid lastega kodus olema,“ sõnas ta.

Lõpetuseks märkis Kallas, et Eesti eesmärk on muuta juhtimine ja poliitika kujundamine kaasavamaks, läbipaistvamaks ja vastutustundlikumaks. Seetõttu korraldab Eesti 6.-7. septembril Tallinnas ka avatud valitsemise partnerluse üleilmset tippkohtumist.

Eilset arutelu „Democracy Delivering Inclusion and Equality“ juhtis Costa Rica president Rodrigo Chaves Robles. Lisaks peaminister Kaja Kallasele osalesid seal ka Soome president Sauli Niinistö, Leedu president Gitanas Nausėda, Maldiivide president Ibrahim Mohamed Solih, Senegali president Macky Sall, Namiibia president Hage G. Geingob, Mehhiko president Andrés Manuel López Obrador, Kanada peaminister Justin Trudeau, Nepali peaminister Pushpa Kamal Dahal ja Euroopa Komisjoni president Ursula von der Leyen.

Vaata ka:

sadness opportunity

Miks ma jäin…

Kui küsid, “Miks ma jäin?”, siis tundub, et see küsimus on sügavam ja emotsionaalselt laetud.

angry woman 1

15 veidrat märki, et inimene on emotsionaalselt ebastabiilne

Siin on 15 märki, mis võivad viidata emotsionaalsele ebastabiilsusele. Need pole alati lõplikud tõendid, vaid