Sel nädalal lõppenud uus parvlaeva M/S Estonia vraki uurimine ei ole seni viidanud esialgse uurimisaruande ekslikkusele.
Nii ütleb Eesti Ohutusjuurdluse Keskuse direktor Märt Ots riigi avalik-õiguslikule ringhäälingule ERR.
Nii ei ole leitud näiteks vandenõuteoreetikute poolt kirjeldatud märke võimalikest plahvatustest või kokkupõrgetest, mis parvlaeva uppumiseni viisid. Selle asemel viitavad märgid endiselt esialgses uurimisaruandes nimetatud uppumise põhjustele ehk vöörivisiiri kinnituste konstruktsioonivigadele.
Ots ütleb, et sel ja eelmisel nädalal merel tehtud uued uurimised läksid ootuspäraselt: hiljuti avastatud auku vrakis pildistati ja vrakki ennast vaadati seestpoolt.
LOE LISAKS:Uurimismeeskond tõstis üles Estonia rambi
Laevast plaanime järgmisel aastal teha digitaalse mudeli, et saaksime digitaalselt täpselt välja arvutada, kuidas laev uppus, räägib Ots uurimistöö jätkamisest.
Laeva digitaalne mudel valmib järgmisel, 2024. aastal. Värskete uuringute lõpparuanne valmib aastal 2025. Praegu käib Eestis arutelu selle üle, kuhu pärast uuringuid merest tõstetud ramp paigutada.
Ohutusjuurdluse keskuse direktoril on ettepanek juba valmis.
Ma annaksin selle meremuuseumile. See on muidugi valitsuse otsustada, kuna meremuuseum on riigieelarveline asutus. Oleneb, mida nad rambiga teha tahavad.
Teisalt võib Otsa sõnul olla rambi muuseumisse panemiseks veel vara – parvlaeva uppumisest on möödas vaid ligi 30 aastat.
See õnnetus on veel liiga värske ja paljude jaoks liiga kurb sündmus, nii et ma ei soovita seda praegu muuseumi näitusele panna, täpsustab Ots.