Kui abielu on jõudnud kriisi, võib see olla emotsionaalselt äärmiselt raske ja hirmutav aeg. Paariterapeut selgitab, mida oodata ja kuidas paremini mõista olukorda, kui suhe tundub olevat katastroofi äärel:
1. Sagedased tülid ja konfliktid
Kui iga vestlus lõpeb vaidlusega, võib see olla märk sellest, et midagi on sügavalt valesti. Kui suhe on kriisis, tekivad konfliktid tihti isegi väikeste asjade üle, sest varjatud pingeid pole lahendatud.
2. Emotsionaalne kaugenemine
Üks kõige levinumaid märke abielukriisist on emotsionaalne distants. Kui partnerid ei tunne enam intiimsust, lähedust ega huvi üksteise vastu, siis on see selge signaal, et midagi vajab muutmist. Emotsionaalne eraldumine võib väljenduda suhtlemisvaeguses, väheses toetamises või empaatia kadumises.
3. Vältimine ja üksindus
Kui üks või mõlemad partnerid hakkavad üksteist vältima, võib see viidata soovile emotsionaalsetest pingetest põgeneda. Selle asemel, et koos probleeme lahendada, tõmbuvad inimesed tihti eemale, otsides üksindust või tähelepanu mujalt.
4. Tulevikuplaanide puudumine
Kui abielu on kriisis, välditakse sageli tulevikuplaanide tegemist. Kui tuleviku teemalised vestlused tunduvad ebamugavad või kaovad sootuks, võib see viidata ebakindlusele suhte püsimise osas.
5. Keskendumine süüdistustele
Kriisis abielus võivad partnerid süüdistada teineteist pidevalt, kaotades võime kuulata ja mõista. Vastastikune süüdistamine viib sageli veelgi suurema lahkhelini ning lahenduste leidmine muutub üha keerulisemaks.
6. Intiimsuse vähenemine
Füüsiline lähedus, olgu selleks kallistused, suudlused või seksuaalne intiimsus, võib kriisis abielus märgatavalt väheneda. Kui füüsiline side kaob, võib see põhjustada veelgi suuremat emotsionaalset lõhet.
7. Truudusetuse ohud
Kui abielu on kriisis, võib üks või mõlemad partnerid hakata otsima tähelepanu ja intiimsust väljaspool suhet. Truudusetus, olgu see emotsionaalne või füüsiline, on sageli märk, et suhe vajab kiiret ja sügavat muutust.
8. Tunne, et teineteist ei kuulata
Kui üks partneritest tunneb, et teda ei kuulata või tema vajadusi ei arvestata, võib see tekitada isolatsiooni ja frustratsiooni. Suhtlus on terve abielu alus, ja kui seda ei ole, siis lahenevad konfliktid harva.
9. Abieluteraapia vajadus
Kui teie abielu on kriisis, on oluline kaaluda professionaalse abi otsimist. Paariterapeut saab aidata probleeme selgelt näha ja suunata teid lahenduste poole. Professionaalse abiga on võimalik avastada suhte sügavamad probleemid ning õppida uusi suhtlemisviise.
10. Lootus taastada ühendus
Kuigi abielu võib olla katastroofi äärel, ei tähenda see alati lõppu. Paljud paarid suudavad koos taastada oma suhte ja leida taas ühise keele. Kuid see nõuab mõlemapoolset soovi ja pingutust. Terapeut aitab luua ruumi, kus mõlemad partnerid saavad väljendada oma tundeid ja õppida, kuidas edasi liikuda.
11. Uute suhtemustrite loomine
Kriisis abielu võib viidata, et vanad suhtemustrid on end ammendanud. Terapeudi juhendamisel on võimalik leida uusi viise, kuidas omavahel suhelda ja teineteisele toetuda, mis aitab taastada lähedust ja usaldust.
12. Leppimise või lahkumineku võimalused
Kui abielu on jõudnud tõsisesse kriisi, võib lõpuks olla vajalik otsustada, kas suhe väärib päästmist või on lahkuminek tervislikum valik. Terapeut aitab teadvustada, mis on teie mõlema jaoks parim lahendus.
13. Tugevama abielu loomine või lahkumine
Mõnikord toob kriis abielusse uut jõudu ja selgust, pakkudes võimaluse luua veelgi tugevam ja tervislikum suhe. Teinekord on aga vajalik otsus teha lõpp, et mõlemad saaksid edasi liikuda. Mõlemal juhul on oluline, et kriis lahendatakse ausalt ja austusega.
Kui abielu on kriisis, on oluline mitte alla anda kohe. Professionaalne tugi ja pühendumus võivad aidata mõista, kas suhte päästmine on võimalik, või kas on aeg leida uus tee.