Esimeseks novembriks jääb 256 postkontorist ja postipunktist alles 182. Kokku hoitakse ligi miljon eurot. Omniva juhatuse esimehe Mart Mägi sõnul asendavad eraldi asutusi pakiautomaadid ja võimalus kirjakandja endale koju kutsuda.
Miks tuleb Kiisal, Mellistes, Kuimetsas, Virtsus ja veel kümnetes Eesti paikades postiasutused sulgeda?
Väga selgelt on Eestis inimeste käitumisharjumused muutunud. Kirjade saatmine üksteisele on vähenenud kümne aastaga viis korda ja pakkide saatmine on suurenenud kümme korda. Paki saatmine on täna pakiautomaatides tehtud nii lihtsaks, et postkontorite ja postipunktide vajadus on oluliselt kahanenud.
Aga Omniva tunnetab, et me oleme riiklik rahvuslik ettevõte. Me oleme toonud turule personaalse postiteenuse. Ehk kõik inimesed, kes asetsevad juurdepääsupunktist kaugemal kui viis kilomeetrit, saavad endale tasuta koju tellida personaalse postiljoni. Ehk head vanad Rootsi ajad, võiks öelda, tulevad tagasi.
Kas iga suletud postipunkti või postkontori asemele tuleb ka pakiautomaat?
Päris iga koha peale ei tule. Aga Omnival on üle 300 pakiautomaadi. Aasta lõpus saabub veel sadakond. Nii et sisuliselt kõik kohad, kus kohalik omavalitsus või kogukond on avaldanud pakiautomaadi järele soovi, saavad suuresti kaetud.
Aga kas tema täpne asukoht saab olema endise postipunkti või postkontorikoha peal või ligidal? Pigem me ikkagi oleme seal, kus on kõige rohkem elanikke.
Käru kandis Türi vallas suleti postipunkt 2018. aastal. Seal pakiautomaati veel ei ole. Selgitage, mille järgi te valiku teete.
Me mõõdame seda, kui palju jääb konkreetse postkontori, postipunkti või pakiautomaadi teenindusraadiusesse. Me räägimegi suurusjärgus kolmest kuni viiest kilomeetrist, mis võiks olla veel käidav distants, kus ei pea bussi või autoga sõitma.
Need printsiibid näevad ette, et see pakiautomaat, mis tegelikult ei maksa vähe, mis on üle kümne tuhandene investeering, oleks ikkagi ka majanduslikult tasuv. Nii et pakiautomaadid paigaldatakse kohtadesse, kus on elanikke vähemalt 300 ja postkontorid, mis on oluliselt suuremad, seal peaks elanike arv olema 700-900.
Aga kui me vaatame kogu seda võrku, kui palju täna tellitakse e-kauplustest ja e-kanalitest, siis meie võrk pigem laieneb kui kahaneb.
Kas see mõte ongi, et ka postipunktid ja postkontorid tasuks ennast ära?
Jah, omaniku ootus on, et kõik punktid on majanduslikult vähemalt nullis. Ehk nad ei teeni küll suurt kasumit, aga nad ikkagi on majanduslikult tasuvad.
Te juba mainisite seda, et kirja või paki saatmiseks saab endale postiljoni ka koju kutsuda. Kuidas see praktikas käib? Mida peab Käru inimene tegema, kui tahab Eesti teise otsa emale näiteks vilepilli saata?
Omniva telefoninumber on selleks, kus saab kokku leppida aja, millal postiljon koju tuleb. Personaalset postiljoni saab kutsuda kella viieni iga tööpäev.
Aga kui inimene töötab näiteks Kärust mitu kilomeetrit eemal Palukülas ja valmistab talveks ette sealset suusanõlva ja ei saa tööajal kodus olla. Kas nii ei saaks, et postiljon tuleks hoopis Palukülast läbi?
Personaalset postiteenust ei peagi tellima füüsiliselt koju, vaid ikka sinna, kus inimene on.
Missugune teenus koju tuuakse?
Kõik toiminguid, mis on postkontoris. Võib-olla on piiratud nende pakkevahendite või postkaartide või ümbrike hulk, mille vahel valida. Aga valik on kindlasti olemas.
Kas Lasnamäe elanik, kes ei jaksa oma viienda korruse korterist alla minna aga tahab kaarti saata, saab sama teenuse tellida?
Tegelikult tänasel hetkel enamik kliente ongi meil linnades. Kuna linnades on enamik postkontoreid ja postipunkte paigutatud nii, et need asetsevad viie kilomeetri raadiuses, tuleb seal teenuse eest maksta. Ja see on viis eurot ühe visiidi kohta.
Er.ere