Vene saadikud ei osale tänasel Haagi rahvusvahelise kohtu istungil, milles arutatakse Kiievi avaldust Venemaa sõjaroimade kohta.
Venemaa keeldus esmaspäeval osalemast ÜRO Rahvusvahelise Kohtu istungil, kus Ukraina taotleb viivitamatut korraldust sõja lõpetamiseks, vahendab BNS.
“Kohus kahetseb Venemaa Föderatsiooni otsust istungile mitte ilmuda,” ütles Rahvusvahelise Kohtu president Joan Donoghue.
Kohtu eesistuja sõnul kirjutas Venemaa suursaadik Hollandis Aleksandr Šulgin kohtule ja “andis mõista, et tema valitsus ei kavatse osaleda”.
Ukraina esindaja Haagi kohtus Anton Korõnevõtš kritiseeris Venemaa ilmumatajätmist.
“Tõsiasi, et Venemaa kohad on tühjad, räägib enda eest. Nad ei ole kohtus, nad on lahinguväljal, peavad agressioonisõda minu riigi vastu,” ütles Korõnevõtš. “Venemaa lahendab vaidlusi sel moel.”
Kiiev pöördus 27. veebruaril ÜRO Rahvusvahelise Kohtu poole, märkides, et Venemaa õigustab ebaseaduslikult oma sõda valeväidetega genotsiidi kohta niinimetatud Donetski ja Luganski rahvavabariikides. Ukraina palus kohtul rakendada kuni lõpliku otsuse langetamiseni ajutisi meetmeid, mis nõuaksid Venemaalt “sõjaliste operatsioonide viivitamatut peatamist”.
Korõnevõtš rõhutas esmaspäeval, et kohtul on vastutus tegutseda.
“Venemaa tuleb peatada ja kohtul on selles oma roll,” ütles Ukraina esindaja.
Uudis on täiendamisel.
Rahvusvaheline Kohus
ÜRO peamine õigusorgan on Hollandis, Haagis asuv Rahvusvaheline Kohus. Kohtus on 15 kohtunikku kelle valib ametisse Peaassamblee Julgeolekunõukogu soovituse alusel. Kohus lahendab riikidevahelisi vaidlusi (juhul, kui riigid on kohtule selleks nõusoleku andnud) ja annab vajadusel nõuandvaid arvamusi nii ÜROle kui ka ÜRO agentuuridele. Kohtu töö aluseks on Rahvusvahelise Kohtu statuut.
Rahvusvahelisse Kohtusse saavad pöörduda vaid riigid. Riikidel on õigus keelduda aktsepteerimast kohtu jurisdiktsiooni (välja arvatud juhul, kui selline kohustus on määratletud rahvusvahelise lepinguga), kuid sellega nõustununa on riikidel kohustus järgida antud küsimuses kohtu otsuseid. Tänu kohtu positsioonile rahvusvahelises süsteemis moodustavad kohtu lahendid rahvusvahelise õiguse olulise osa.