Valitsus pikendab koolides distantsõpet märtsi lõpuni, ujulad ning spaad suletakse ning kinni lähevad ka kinod, teatrid ning kontserdisaalid. Kaubanduskeskused jäävad avatuks.
Kuivõrd nakatumine on tõusnud noorte hulgas, pikendab valitsus vanemate klasside distantsõpet märtsi lõpuni, otsus ei puuduta algklasse, eelkooliealisi ning hariduslike erivajadustega õpilasi, ütles neljapäeval peaminister Kaja Kallas. Lubatuks jäävad ka konsultatsioonid.
Distantsõppele jäävad ka kutse- ja kõrgkoolid.
Spordisaalides on lubatud vaid individuaaltreeningud, välistingimustes kehtivad senised piirangud.
Valitsus peatab ürituste korraldamise siseruumides, see puudutab nii kinosid, teatreid kui ka kontserte ja konverentse.
Välitingimustes on avalikud üritused ja avalikud koosolekud lubatud, kui on tagatud osalejate arv kuni 10 inimest rühmas ning tagatud peab olema, et kokku ei puututa teiste rühmadega. Avalikke üritusi ei tohi korraldada ajavahemikus kell 22.00 kuni 06.00.
Kinni lähevad ka spaad, veekeskused ja saunad. Veekeskustes on siiski lubatud sportimine individuaaltreeninguna.
Toitlustuskohad peavad kohapeal teeninduseks sulgema uksed õhtul kella 18-st, kehtib 2+2 reegel ning 50 protsendi täituvuse nõue.
Piirangud, kui valitsus need kinnitab, hakkavad kehtima 1. märtsist.
Kaubanduskeskused jäävad avatuks, kuid keskuste omanikud on lubanud viiruse leviku takistamiseks ise keskustes reegleid karmistada. Kallase sõnul lubasid kaubanduskeskuste omanikud keerata kinni keskustes avaliku wifi, võtta tööle lisaks turvamehi, kes asuvad kontrollima maski kandmist. Ära viiakse keskustest kohad, kus saab niisama istuda, ära keelatakse degusteerimised ja teised tegevused, mis nõuavad maski ära võtmist.
Piirangud kehtivad märtsi lõpuni. Valitsus jätkab uute piirangute arutamist neljapäeva õhtupoolikul.
Põhikooli eksamid toimuvad
Valitsus otsustas ka, et põhikooli lõpueksamid toimuvad, kuid eksamitulemused on lahti seotud kooli lõpetamisest. Eesmärk on saada üleiiklikult võrreldavad andmed õpitulemustest. Eksamitulemused kantakse 100 palli süsteemis õpilase lõputunnistusele, ütles haridusminister Liina Kersna.
Kuidas täpselt jätkub õppetöö lõpuklasside ehk 9. ja 12. klasside jaoks peale märtsi esimest nädalat, valitsus veel ei otsustanud.
Kersna sõnul peab mingil määral taastama lõpuklasside õpilaste kontaktõppe. “See teeb mulle hästi suurt muret, kuidas saaks lõpuklassi õpilasi hästi toetada, et nad saaksid minna järgmisesse haridusastmesse,” lausus Kersna.
Distantsõppe piirangud puudutavad 190 000 õpilast üle Eesti, nentis Kersna. Haridusministeeriumi arvutuste järgi läheb jätkuv distantsõpe ühiskonnale maksma 10 miljonit eurot nädalas.
Kallas: võimalusel peaks jääma kaugtööle
Peaminister Kallas märkis, et koroonaviiruse levik on Eestis jätkuvalt väga kõrge ning kolmandik nakatumistest toimub pereringis, 14 protsenti aga töökohal.
Kallase sõnul peaks iga tööandja praegu võimaldama oma töölistel teha kaugtööd, kui see on vähegi võimalik, ning sel teemal on räägitud ka tööandjate esindajatega.
Näiteks Tallinn teatas neljapäeval, et linnasüsteemi töökorraldus läheb üle punasele stsenaariumile. Punane stsenaarium töökorralduses tähendab ennekõike kaugtöö tegemist töökohtadel, kus ei ole ülesannete täitmine vältimatult vajalik asutuses või töökohal. Vahetud kontaktid töökohtadel viiakse miinimumini, teatas linnavalitsus.