Lastehoiuteenus võib uue seaduse järgi muutuda võimalikuks vaid kuni 3-aastastele lastele. See tähendaks mitmete lastehoidude sulgemist ning olukorda, kus väiksema sotsialiseerumisoskusega ja eriabi vajavad lapsed peavad hakkama saama tavarühmades.
Riik plaanib lastehoiuteenust uuendada, et see oleks valik vaid kuni 3-aastastele lastele ning hariduslike erivajadustega lastele. See tähendab, et koolieelikud, kel ei ole erivajadust, kuid kes on ujeda iseloomuga, väiksema sotsialiseerumisvõimega ning vähemalt 4-aastased, peavad selle muudatuse jõustumisel toime tulema lasteaia tavarühmas.
„Minu laps oli nii-öelda tavaline laps, aga tal olid mõned käitumishäired,“ rääkis Julia. „Tal oli väiksena halb kogemus lasteaia tavarühmas, kus tekitati talle isegi trauma. Seetõttu otsustasingi enda kolme ja poole aastase lapse viia lastehoidu, kus olid väiksemad rühmad, rohkem kasvatajaid ja individuaalsem lähenemine.“
Julia laps on nüüd 7-aastane ja käib koolis. „Ta õpib nüüd tavakoolis ja -klassis,“ sõnas ta. „Käitub väga sõbralikult ja püüab teistele eakaaslastele õpetada seda, mida õpetati talle lastehoius.“
Eesti Lastehoidude Liidu tegevjuhi Kristi Stahli sõnul tegutsevad paljud lastehoiud eramajades. „Nad pakuvadki sellist kodusemat teenust,“ lausus ta. „Lapsel on tunne, et ta tuleb sõbra juurde külla, et lastehoid on selline väiksem ja rahulikum.“
Tallinna abilinnapea Betina Beškina ütles, et kui uued reeglid kehtestatakse, tähendab see ka paljude lastehoidude ja väiksemate ettevõtete uste sulgemist. „Sest väikelaste hoiust ei suudaks nad end ära majandada,“ selgitas ta.
Täna on lapsevanematel valik, kas panna laps munitsipaallasteaeda, eralasteaeda või lastehoidu. Viimase kahe puhul kompenseerib linn igakuisest tasust 200 eurot.