Saturday , 11 January 2025
Erakorralised uudised
vaccination 6576827 640

OLULINE: COVID-19 muutub lõpuks tavaliseks hingamisteede viiruseks. Kõik inimesed vajavad kolmandat doosi.

Haiguste Ennetamise ja Tõrje Euroopa Keskuse (ECDC) peadirektor Andrea Ammon ütles pikemas usutluses ETV saatele “Välisilm”, et koroonaviirusega läheb ilmselt nii nagu gripiga, mille uute tüvede vastu tuleb igal aastal välja töötada uus vaktsiin.

Kas vaktsineerimine Euroopas on olnud edulugu?

Jah ja ei. Jah selles mõttes, et me saime hakata inimesi vaktsineerima aasta algusest ehk vaid üks aasta pärast seda, kui kuulsime infektsioonist. Ja suutsime edukalt jagada vaktsiini üle Euroopa. Kõik riigid on teinud suuri pingutusi vaktsiini laialijagamiseks ja vanuserühmade prioriseerimiseks.

Vaktsineerimise tipp Euroopas oli suve alguses, kuid nüüd on intensiivsus vähenenud. Inimesed, kes tahtsid end vaktsineerida, on seda teinud. Ülejäänud rahvastikust, kes ei ole vaktsineeritud, on need, kel on vaktsineerimise kohta küsimusi või kes arvavad, et haigus pole tõsine ega mõjuta neid.

Paljudel vaktsineerimata inimestel on küsimusi. Mingi osa neist keeldub vaktsiinist ja neid on väga keeruline veenda. Teiste jaoks tuleb pingutada ja julgustada neid vaktsineerima.

Milliste argumentidega tuleks seda teha?

Esiteks, ja see on väga tähtis, põhjused mitte vaktsineerida on rahakotipõhised. Nagu ütlesin ennist, siis põhjused on alates enesekindlusest, et see ei mõjuta mind. Teisalt ebamugavus, kättesaadavus, ajapuudus jne. Tuleb analüüsida, mis on taust, et inimene ei taha end vaktsineerida, sest see annab juhtnööri, kuidas reageerida.

Tihtipeale, kui inimesel on küsimusi vaktsiini kohta, siis nad usaldavad oma arsti. Nad lähevad tema juurde ja küsivad oma küsimusi. Kui arstil on küsimusi, siis peab arstile andma võimaluse küsimusi esitada ja tema kahtlustele vastata.




Inimesed kuulavad mitte-arste ehk inimesi, kel on meditsiiniline taust, kuid kes pole õiged arstid. Kuidas sellest üle saada?

Tuleks luua tõeliselt usaldusväärsed allikad. Allikad, millest informatsiooni otsides ja leides teavad inimesed, et see on tõene. Minu arvates ei suuda inimesed teha vahet, kas informatsioon, mis on sotsiaalmeedias, televisioonis või meedias laiemalt, on tõene. See on väga kompleksne teema.

On tähtis luua usaldusväärsed allikad ja sõnumilevitajad. Viimased võiksid olla arstid, aga ka teised, kellel on mingites rühmades mõju. Näiteks näitlejad, sporditähed, kogukonnaliidrid.

Meil on need inimesed olemas, kuid endiselt on vaktsineerimata 35 protsenti. Kuidas siis?

Peame sügavamalt kaevama.

Kuidas täpsemalt, kui pole inimesi, keda usaldada ja kellele alt üles vaadata? Lisaks vastakad sõnumid. Kas poliitikud on segadust suurendanud?

Kõigepealt peaksid sõnumid olema üheselt mõistetavad ning edastatud järjepidevalt samamoodi.

Portugali-Iirimaa vaktsineeritus on 90 protsenti, kuid nakatumine seal kasvab. Miks?

Jah. See läheb tagasi faktini, et vaktsiinid pole sajaprotsendilised, nad ei tööta sajaprotsendilise efektiivsusega. 90-protsendiline efektiivsus tähendab, et 10 protsendil juhtudest vaktsiin ei tööta. Kui vaadata hüpoteetiliselt viiemiljonilist elanikkonda ja nendest 80 protsenti vaktsineerida, siis on üks miljon inimest, kel pole vaktsiini. Kui sul on viirus selline nagu meil on, mis on väga kergelt ülekanduv, siis võibki palju inimesi jääda haigeks.’

On ka võimalus, et vaktsineeritud inimene jääb haigeks. Siiski näeme, et haigeks jäänud ja intensiivravisse viidud vaktsineeritud inimese võimalus surra on palju väiksem kui vaktsineerimata inimesel.

Kas haiguse läbi põdenud peaksid end vaktsineerima?




See on tõsi, et kui oled tervenenud, siis keha loob antikehad, mille vaktsiin looks kunstlikult. Nii vaktsineeritud kui ka läbipõdenud inimese puhul ei tea me praegu, kui kaua kaitse kestab. Kohe pärast tervenemist on inimene kaitstud.

Läbipõdeja Covid-pass kehtib pool aastat, vaktsineeritul üks aasta. Kas peaks need ühtlustama?

Praegu on seda keeruline öelda. Olemasolevate andmete põhjal me ei tea, kui kaua kaitse pärast nakatumist kestab. See sõltub, kui tõsine oli infektsioon. Kui sul oli kerge infektsioon, siis kõige tõenäolisemalt kestab kaitse lühemat aega kui siis, kui sul on tõsine infektsioon.

Ka pärast vaktsineerimist näeme, et vaktsiini efektiivsus tundub olevat väga hea raske haiguse ja surma vastu. Efektiivsus nakatumise vastu on madalam nende jaoks, kes said vaktsiini juba mõnda aega tagasi.

Loe edasi SIIT
Allikas. Err.ee

Vaata ka:

horoskoop minuaeg.com

Kolm sodiaagimärki, kes leiavad selguse ja oma suuna – Reede, 10. jaanuar 2025

1. Ambur (22. november – 21. detsember) Amburite jaoks on tänane päev täis inspiratsiooni ja

horoscope 2

Reedel, 10. jaanuaril 2025, on tähemärkide seas nii soodsaid kui ka keerulisemaid energiaid. Siin on ülevaade, kellel on oodata head päeva ja kellel võib esineda väljakutseid:

Head päeva võivad kogeda: Jäär (21. märts – 19. aprill)Täna on Jäärade jaoks soodne aeg