- CO2 ja massikomponendi osakaal on suurem. Seni välja käidud eelnõus oli CO2 heitmete osakaal 50% ja massi osakaal 25%. Uues eelnõus on CO2 heitmete osakaal 75% ja massi osakaal 25%. See tähendab, et saastavamad autod maksavad rohkem.
- Massipiir, millest alates maks tõuseb, on erinev sõltuvalt mootori tüübist. Bensiini- ja diiselmootoriga autode puhul hakkab maks tõusma juba väiksemast massist. Elektriautode puhul hakkab maks tõusma suuremast massist.
- Maks arvestab ka sõiduki vanust. Sõidukid, mis on vanemad kui 15 aastat, maksavad vähem.
- Erand puuetega inimestele kohandatud sõidukitele. Puuetega inimestele kohandatud sõidukid ei pea automaksu maksma.
Eelnõu muudatused on teretulnud
Loe ka: Automaksu vastu tuli kokku rekordiline hulk allkirju
Eelnõu muudatused on teretulnud, kuna need muudavad automaksu selgemaks ja keskkonnahoidlikumaks. CO2 heitmete ja massikomponendi suurema osakaalu tõttu maksavad saastavamad autod rohkem. See aitab vähendada õhusaastet ja soodustada keskkonnasõbralikumate autode kasutamist.
Erand puuetega inimestele kohandatud sõidukitele on mõistlik
Erand puuetega inimestele kohandatud sõidukitele on mõistlik, kuna need sõidukid on mõeldud invaliididele ja teistele puuetega inimestele, kes vajavad neid liikumiseks.
Eelnõu edasine teekond
Eelnõu avaldatakse esmaspäeval, 9. oktoobril. Seejärel saadetakse see kooskõlastusringile. Kui kooskõlastusring on edukas, jõustub automaks 1. juulil 2024.
UUDIS ON TÄIENDAMISEL 9.10.2023