1. JUULI MAKSUMUUDATUSED
1. juulist muutub väljastpoolt Euroopa Liitu tellitud väikesaadetiste maksustamine ning käibemaks tuleb edaspidi tasuda kõikidelt kommertssaadetistelt olenemata nende väärtusest.
1. juulist 2021 kaob väljastpoolt Euroopa Liitu (ehk kolmandatest riikidest) tellitavate väikesaadetiste käibemaksuvabastus. Muudatuse eesmärk on vähendada käibemaksupettusi ning tagada Euroopa Liidu ettevõtetele võrdsed konkurentsitingimused võrreldes kolmandate riikide ettevõtetega.
See aga tähendab, et tollideklaratsiooni esitamine muutub kohustuslikuks mistahes väärtusega kauba tellimisel Euroopa Liidu välisest riigist ning kõik tellitud saadetised maksustatakse käibemaksuga (praegu maksustatakse käibemaksuga need saadetised, mille väärtus ületab 22 eurot).
Näide: Kui seni on Hiina ostuplatvormilt AliExpressist tellitud 10-eurosed telefonikaaned jõudnud tellijani ilma täiendavate maksude ja tegevusteta, siis alates 1. juulist tuleb selle kauba kohta esitada kauba Eestisse saabumisel tollideklaratsioon ning tasuda kaubalt käibemaks 20%. Seega maksavad telefonikaaned koos maksu lisandumisega 10×1.2=12 eurot.
Käibemaksuvabad on endiselt ühelt eraisikult teisele tasuta ehk kingitusena saadetud väikesaadetised, mille väärtus on kuni 45 eurot. Sellegipoolest tuleb ka nende saadetiste kohta esitada tollideklaratsioon.
Alates 150-euroste kaupade puhul lisandub lisaks käibemaksule ka tollimaks. Üldjuhul tollimaksuga ei maksustata saadetisi, mille väärtus jääb alla 150 euro. Erandiks on alkohol, tubakatooted, parfüüm ning tualettvesi. Olenevalt kaubakoodist, jääb tollimaksumäär vahemikku 0–17% kauba väärtusest. Tollimaksumäära leiate kaubakoodi järgi Eesti Tollitariifistikust.
PANE TÄHELE
*Kaupade maksude arvestamisel loetakse saadetise väärtuse hulka ka saatekulud ning (selle rakendumisel) ka tollimaks. See tähendab, et kui inimene tellib näiteks Ühendkuningriigist 160-euro väärtuse saadetise, mille saatekulud on 15 eurot, siis tuleb tollimaks arvestada 175 eurolt ning käibemaks kauba väärtuse, saatekulu ning tollimaksu summalt. Tollimaks rakendub üle 150-eurostele kaupadele.
*Tähele tasub panna ka seda, et maksu lisandumine sõltub kauba Eestisse jõudmise ajast. See tähendab, et isegi kui toode on e-poest ostetud näiteks mais, aga kaup jõuab Eestisse juulis, tuleb kaubalt siiski tasuda käibemaks ning esitada tollideklaratsioon.
KAUBA DEKLAREERIMINE
Kui pakk jõuab Eestisse, saate teavituse, et teile on saabunud on pakk, mis vajab deklareerimist. Teates on link, mis viib otse eraklientide e-teenindusse konkreetse paki andmete juurde.
Klient saab seejärel valida:
*kas soovib paki ise deklareerida (seda saab teha Maksu- ja Tolliameti lehel),
*volitab Omniva enda eest kõiki deklareerimisega seotud protseduure tegema,
*või loobub pakist ning see tagastamisele saata.
Omniva arendab kaupade mugavamaks deklareerimiseks Minu.Omniva.ee platvormile rakenduse, kus on võimalik saabuvaid saadetisi ja nende andmeid jälgida ja volitada Omnivat enda eest saadetisi deklareerima. 1. juulist on võimalik Omniva keskkonnas volitada Omnivat deklareerima manuaalse protsessiga 10 euro eest. Soovitame seda hinnalisemate saadetiste puhul, kus deklareerimisprotsess on keerukam. Juulikuu jooksul avaneb automaatse andmevahetusega deklareerimislahendus, mille puhul käib kuni 150-e
Pärast tollitoimingute tegemist jõuab kaup Eestis saajani orienteeruvalt 2-5 päeva jooksul. Saabunud saadetisest teavitatakse klienti SMS-i, e-kirja või paberteavituse teel.
Minu.Omniva.ee keskkonnas on võimalik end juba praegu kasutajaks registreerida. Nii saab hiljem oma saadetised hõlpsasti deklareeritud. Täna on võimalik keskkonnas teha kõiki muid pakitoiminguid ning määrata oma eelistatud paki kättesaamise kanalid.
Allikas. Omniva.ee