14. novembril kell 10.15 algab Tartu Ülikooli Narva kolledžis Õiglase Ülemineku Foorum „Nutikast kahanemisest kestliku suurtööstuseni. Ida-Viru tuleviku visandid“, kus võetakse tähelepanu alla Ida-Viru tuleviku kujundamise olulisimad teemad: kestliku tööstuspoliitika võimalikkus, energiatootmise ja töötleva tööstuse tulevik; tööjõuturu siirdeteed ja nendega kaasnevad vajadused-võimalused.
Õiglase ülemineku fondi toel soovitakse kujundada Ida-Virumaal järgmise 20–30 aasta jooksul senisest mitmekesisem ja kestlikum majandus. Ettevõtete ja kõrgkoolide koostöös luuakse piirkonda uusi haridus- ja töövõimalusi, mis aitavad arendada nii rohe- kui ka digimajandust ning suurendavad tööjõuturu konkurentsivõimet ja stabiilsust. Tänavusel foorumil analüüsitakse suundumusi, mis üleminekuprotsessi suunda ja kiirust mõjutavad.
Kestliku tööstuspoliitika võimalikkus
Kliimamuutused ja üleilmsete geopoliitiliste jõujoonte ümberkujunemine on toonud enamikus riikides teadliku tööstuse toetamise poliitika taas tähelepanu keskpunkti. Tallinna Tehnikaülikooli Nurkse instituudi professor Erkki Karo juhitavas teemaplokis vaadeldakse, kuidas saavad riigid aidata ettevõtetel ja tööstusel muutuda rohelisemaks, säilitades või kasvatades seejuures oma konkurentsivõimet. Teemale lisab keerukust tõsiasi, et seejuures põimuvad majanduse üldise konkurentsivõimega seotud eesmärgid ning keskkonnahoidu, turvalisust ja kaitsevõimekust puudutavad sihid. Teema üle arutlevad Euroopa Komisjoni siseturu, tööstuse, ettevõtluse ja VKE-de peadirektoraadi asepeadirektor Maive Rute, Ida-Viru Investeeringute Agentuuri juhatuse liige Teet Kuusmik ning NPM Narva magnetitehase projektijuht Aivar Virunen.
Energiatootmise ja tööstuse tulevikulahendused
Tulevikutööstuses on tähtsal kohal kõrgtehnoloogiline tootmine ning strateegiliselt oluliste keemiliste elementide ja erimaterjalide kättesaadavus. Tallinna Tehnikaülikooli mehaanika ja tööstustehnika instituudi professori Tauno Otto veetavas teemaplokis räägitakse lähemalt, milliseid võimalusi annaks õppiva tehase rajamine nende materjalide taaskasutusmeetodite väljatöötamiseks ja rakendamiseks Ida-Virumaal.
Tööstuse tuleviku kõrval tuleb arutluse alla energiatootmise tulevik. Sellest kõneleb Tallinna Tehnikaülikooli elektroenergeetika ja mehhatroonika instituudi professor Argo Rosin, kes tutvustab tarbija kaasamise ja tehisaru võimalusi taastuvenergia tasakaalustamisel ning arutleb tehisintellekti toel toimuva tuumasünteesi kiire arengu ehk sinipöörde võimaluste üle.
Muutus algab inimesest
Tehnoloogiline innovatsioon ei sünni ilma inimesteta. Tartu Ülikooli kommunikatsiooniuuringute professori Triin Vihalemma juhtimisel vaetakse, millised on piirkondlikku tööjõuturu võimalikud siirdeteed, millised on võimalused paindlikkuse ja koostöisuse kasvatamiseks, millised tööjõuturgu kujundavate osapoolte infovajadused ja valmisolek ühiseks tulevikuks valmistumiseks. Oma kogemusi ning ideid jagavad NPM Narva personalijuht Olga Zaitseva, Ida-Virumaa Kutsehariduskeskuse juht Mati Lukas, Eesti Töötukassa Ida-Virumaa osakonna juht Anneki Teelahk ja Kutsekoja OSKA peaanalüütik Yngve Rosenblad. Ida-Virumaa analüüsi kõrval kuuleb lähemalt ka Taani kogemustest piirkondliku tööjõuprognoosimudeli loomisel.
Konverentsipäeva lõpuarutelus vahendavad kohaliku elu eestvedajate vaateid teiste seas endine Vabariigi Valitsuse esindaja Ida-Virumaal, Rohetiigri majandustoimkonna juht Jaanus Purga, Narva Eesti Gümnaasiumi direktor Irene Käosaar ja ajalehe Põhjarannik peatoimetaja Erik Gamzejev.
Tallinna Tehnikaülikooli ja Tartu Ülikooli ühise teaduskonsortsiumi konverentsi põhiprogrammi järel on huvilistel võimalik osaleda töötubades, kus teadlased selgitavad ettevõtjatele olulisi teemasid suurandmete, taastuvenergialahenduste ja ringmajanduse vallas ning arutlevad tööjõuturu kujundamise vajaduste ja võimaluste üle.
Päeva juhib Eesti Rahvusringhäälingu Narva korrespondent Jüri Nikolajev.
Tutvu foorumi päevakavaga konsortsiumi veebilehel.