Euroopa Inimõiguste Kohus (EIK) otsustas neljapäeval, et kohustuslikku vaktsineerimist võib pidada demokraatlikes ühiskondades vajalikuks.
Tšehhi perekonnad olid esitanud kohtule kaebuse seoses laste kohustusliku vaktsineerimisega.
“Neid meetmeid saab pidada demokraatlikule ühiskonnale vajalikuks. Tšehhi tervishoiupoliitika on laste parimate huvidega kooskõlas,” teatas kohus.
Tegu on esimese korraga, kui EIK on langetanud otsuse seoses kohustusliku vaktsineerimisega lastehaiguste vastu.
Kaebused puudutasid asjaolu, et Tšehhis on juriidiliselt kohustuslik vaktsineerida lapsi 9 haiguse vastu (difteeria, teetanus, läkaköha, lastehalvatus, B-hepatiit, leetrid, mumps, punetised ja haemophilus influenzae b-tüüpi nakkus; lisaks teatud juhtudel pneumokokknakkus).
Kuigi sundtäita seda kohustust võimalik ei ole, siis võidakse vaktsineerimiskohustust mittetäitvaid vanemaid trahvida. Lisaks ei võeta vaktsineerimata lapsi lasteaeda (erandiks juhtumid, kui last ei või tervislikel põhjustel vaktsineerida).
Konkreetsetest kaebajatest ühte oli trahvitud, teiste lapsi ei võetud lasteaeda.
EIK hindas konkreetse Tšehhis kehtiva kohustuse seaduslikku alust, eesmärki ja proportsionaalsust. EIK ei vaidlustanud vaktsineerimiskohustuse seaduslikkust ning nõustus, et selle eesmärk on tervise kaitse. Konkreetsete haiguste vastu vaktsineerimine kaitseb nii neid, kes saavad vaktsiini, kui ka neid, kes mingil põhjusel ei saa lasta ennast vaktsineerida ja on seetõttu haavatavamas seisukorras. Seetõttu on vajalik saavutada ühiskonnas kõrgem vaktsineerituse aste.
Ekspertide sõnul võib EIK otsusel olla ka mõju koroonaviiruse epideemia vastasele vaktsineerimisele.
Allikas Err.ee