Friday , 22 November 2024
Erakorralised uudised
90523589 2910115582368687 8203878982697877504 o

Nii tulebki käituda, kui politseipatrull sind peatab

Reeglitest ja seadustest lugu pidavad inimesed puutuvad politseinikega harva kokku. Tavalised inimesed räägivad nendega vaid siis, kui nad on kuriteo ohvrid või kui neid liiklusrikkumise tõttu peatatakse.
Trahvid on Eestis päris kõrged. Ka väiksemat sorti liiklusrikkumine võib sulle kalliks maksma minna. Seetõttu on väga oluline hoolikalt sõita ning liiklusreeglitest kinni pidada.
Kui sa siiski mõnikord sõites hoogu satud, on targem olukorda mitte hullemaks muuta ning politseinikega võimalikult hästi suhelda.
Ehk käib see mõne inimese veendumuste vastu, ent politseinikud ei ole olemas mitte ainult selleks, et sinu elu ära rikkuda.
Nad hoolitsevad turvalisuse eest ning selle eest, et sa reeglitest kinni pead ning iseennast ega teisi ohtu ei sea.

Kui mundris meestega õigesti käitud, võid ka ainult hoiatuse või väiksema trahviga minema saada, kui tegelikult ära teeninud oled.
Ent kui oled ülbe, vihane või agressiivne, siis võib juhtuda, et pead oma tihedasse graafikusse mahutama ka kohtumise kohtunikuga. Selles artiklis on kasulikud juhendid selle kohta, mida teha siis, kui patrull sind peatab.
Loe seda!

Katsu neist aru saada
Kui politseinikku näed, siis ära hakka kohe nende kohta käivaid anekdoote meelde tuletama. Ning ära arva, et mõned neist otsustavad selle ameti kasuks ainult selleks, et teiste kallal norida või kuna nad on liiga lollid, et „päriskooli” minna.
Tegelikult on politseiniku amet väga nõudlik ja vastutusrikas ning väärib austust. Aseta end nende olukorda. Nad ei tea kunagi, kelle nad on peatanud, ning kas see inimene on ohtlik või mitte. Mundris mehed riskivad iga päev eluga.

Ole nende vastu kena
Kõige tähtsam reegel on kenasti käituda, kui patrull sind kinni peab. Pea meeles, et politseinikele meeldib end tähtsana tunda ning et nad ei vaimustu sellest, kui sa nende vastu mitte mingit austust üles ei näita ja käitud, nagu oleksid nad sinust madalamal astmel.
Sa pead aru saama, et need „mõttetud tegelased” võivad sinu elu päris keeruliseks muuta. Ära nendega vaidle ning ära püüa neile rääkida, et nad eksivad ja sa ei sõitnud liiga kiiresti.

Samuti ei lähe läbi vabandused stiilis „Ma läksin liiklusvooluga kaasa. Ma tean, et siin pole teisi autosid. Ma tegin seda sellepärast, et nad olid minust nii palju ees.” Hoopis vastupidi.
Lepi sellega, et sa rikkusid liiklusreegleid ning jäid vahele. Kui politseinikega vaidlema hakkad, saavad nad aru, et sa pead neid lolliks ning arvad, et nad pidasid sind põhjuseta kinni.

Samuti ära poeta naljakaid kommentaare, mida su sõbrad sulle klaasi taga rääkisid, nagu näiteks „Ma arvasin, et politseinikud peavad trenni tegema” ja „Teie palgad tulevad maksumaksjate taskust” ja „Te lihtsalt pidite oma sireeni katsetama, eks ole?”
Need ajavad politseiniku vihaseks ja võib juhtuda, et veedad öö hoopis arestimajas.

Austa politseinikke. Üle kõige peaksid olema ettevaatlik naispolitseinikega, kuna teatavasti on nad meestest karmimad. Ära kunagi kutsu neid armsate või alandavate hüüdnimedega nagu ‘kallis’ või ‘kiisu’. Samuti ära kunagi ütle naispolitseinikule, et ta võib iga kell su käed raudu panna, kuna sa oled olnud paha.

Ära valeta
Politseinikud on koolitatud ära tundma, kui neile valetatakse. Nad oskavad küsida õigeid küsimusi, mis sinu valed paljastavad.
On suur võimalus, et nad märkavad su närvilisust, nii et ole oma vastustega aus. Kui nad saavad teada, et oled neile valetanud, võid lootusele hoiatusega pääseda kriipsu peale tõmmata. Arvatavasti määravad nad sulle kõige karmima trahvi.

Kui enne sõitmist ühe õlle jõid ning politseinik selle kohta küsib, on parem ausalt üles tunnistada. Alkomeeter näitab seda nii ehk naa või näitab seda su vereproov, kui alkomeetrisse puhumisest keeldud.
Aga ära end sisse räägi.Kui sa kohe ütled: „Ma tean, et ma sõitsin asulas 80-ga, ent ma olen koosolekule hiljaks jäämas,” siis võid olla kindel, et sinna koosolekule sa hiljaks ka jääd.
Pigem küsi politseinikult, kui kiiresti sa sõitsid.  Ära kunagi räägi talle vastu ning pigem vabanda ja ütle, et see juhtus kogemata.

Pea ka meeles, et politseinikud võivad tunduda ebasõbralikud. Sa pead mõistma, et see tuleneb sellest, et nad autot peatades alati veidi ärevile lähevad.
Nad ei tea, kas oled üks „headest tüüpidest” või mitte. Isegi kui sul ei ole nuga või püstolit, ei saa nemad selles kuidagi kindlad olla. Kui neile valetad, siis muutuvad nad sellest vaid veelgi hoolsamaks ningärritunumaks.

Säilita rahu
On väga oluline jääda rahulikuks, kui sind kinni peetakse. Ära tee äkilisi liigutusi. Ära sõida kiiresti minema ega jää jõnksuga seisma.
Võta oma sõidudokumendid välja ainult siis, kui neid sinult nõutakse. Ära hakka kohe pärast peatumist auto kindalaekast dokumente otsima. Politseinikule võib tunduda, et sul on autos narkootikumid, millest soovid vabaneda. Talle võib isegi jääda mulje, nagu oleks sul relv.
Sinu närvilisus muudab ka tema närviliseks. Ning see võib tunduvalt kahandada su võimalusi vaid hoiatusega pääseda.

Tähtsad asjad, mida meeles pidada
Ära kunagi pooseta oma tutvustega. Kui sa käratad politseinikule vihaselt: „Kas sa ka tead, kes ma olen!” ei ole ta sellest ilmselt väga vaimustunud.
Nagu me juba ütlesime, on politseinikele oluline end tähtsana tunda, sest nad teevad tööd, mis neilt seda nõuab. Enamik neist ei pilguta silmagi ning määravad sulle trahvi sellest hoolimata, et oled mingi tähtsa ministri tütar või poeg.

Veelgi tähtsam on, et sa ei prooviks kunagi mundris mehele altkäemaksu pakkuda. Kunagi käituti mõnes riigis nii, aga mitte tänases Eestis. Altkäemaksu pakkumise eest on tõsised karistused ning võid olla kindel, et kogu asi ei lähe sinu plaani kohaselt.
Kui sind joobes juhtimise eest kinni peetakse, saab selles süüdistada vaid sind ennast, sest sa oled ümbritsevatele inimestele ohtlik.
Paljud õnnetused on põhjustatud purjus juhtide poolt. Seega ära kunagi juhi autot alkoholi mõju all. Kui sa sellest kinni ei pea, on sinult juhilubade äravõtmine täiesti õigustatud.

Asjad, mida sa ei tohiks kunagi politseinikule öelda
Et sulle naeratus näole tuua, oleme kokku kogunud mõned laused, mida ei tohiks kunagi politseinikule öelda. Välja arvatud siis, kui sa tahad, et sind arreteeritakse.
Ma ei ulata oma juhilubasid võtma, kui te mu veinipudelit ei hoia.
Andke andeks, minu radaridetektor ei olnud sisse lülitatud.
Ma tahtsin ka politseinikuks saada, aga ma otsustasin siiski põhikooli ära lõpetada.
Hei, sa pidid vähemalt 180 km/h sõitma, et mind kätte saada. Sa oled osav!
Sinu relv näeb päris ohtlik välja, end seda ei anna minu jahipüssiga võrrelda (ning näitad seda talle).
Aitäh, politseihärra, see on imeline! Eelmine politseinik lasi mind ka ainult hoiatusega minema.
Tule kümne minuti pärast tagasi, kas sa ei näe, et ma räägin telefoniga?
Loodetavasti tõi see sulle kas või väikese muige näole. Sõida turvaliselt.

Vaata ka:

Isik

Politsei hoiatab võltsitud kontserdipiletite müüja eest

Politsei hoiatab noormehe eest, kes pakub erinevates sotsiaalmeedia keskkondades müügiks võltsituid kontserdipileteid. Mees pakub sotsiaalmeedia

euro

Viljandimaa mees kaotas netikelmidele väga suure summa raha

Lõuna prefektuuri ööpäevainfo Viljandimaa Arvutikelmus Politseisse pöördus mees, kellele helistas väidetav Elisa töötaja ja pakkus