Friday , 22 November 2024
Erakorralised uudised

NEW YORK TIMES: Soome Nokia aitas Venemaal ehitada ulatuslikku jälgimissüsteemi inimeste järele nuhkimiseks

75 000 lekkinud dokumendi uurimise põhjal selgus, et Soome firma Nokia arendas koos Venemaa jõustruktuuridega inimeste jälitamise tehnoloogiat, millega rünnati sealseid ajakirjanikke ja opositsioonipoliitikuid.

Nokia teatas, et mõistab Ukraina ründamise hukka ja lõpetab Venemaal müügitegevuse. Samas jättis firma mainimata, et arendas koos Venemaa jõustruktuuridega inimeste jälitamise tehnoloogiat, millega rünnati sealseid ajakirjanikke ja opositsioonipoliitikuid, sealhulgas Boris Nemtsovi ja Aleksei Navalnõid. Seda tehnoloogiat ei võta Soome firma endaga kaasa, kuna koosloodud cистема оперативно-разыскных мероприятий ehk operatiivse uurimistegevuse süsteem, lühendiga SORM, jääb Putini režiimi edasi teenindama, vahendab New York Times.

Aastate 2008-2017 dokumendilekkest selgub, et Nokia tarnis seadmeid ja teenuseid SORM-i ühendamiseks Venemaa suurima telekommunikatsiooniteenuse pakkujaga MTS. Soome firma ei tegelenud ise telefonide ja internetiside pealtkuulamisega, vaid töötas välja süsteemi, kuidas ühendada telekomiettevõtte sidevõrke SORM-süsteemiga, haaret laiendada, täiustada ja kõrvaldada tõrkeid.

Artikli autorid väidavad dokumentide põhjal, et Nokia oli teadlik oma rollist Venemaa jälitussüsteemis ajal, kui Putin surus üha jõulisemalt maha riigisisest opositsiooni ning käitus agressiivselt välismaal. Sealhulgas anastas territooriume Gruusias ja Ukrainas ning kasutas keemiarelva Ühendkuningriigi elanike vastu.

Töö oli Nokia jaoks hädavajalik, kuna võimaldas teha Venemaal äri. Selle koostöö tõttu kujunes Nokiast telekommunikatsiooniklientide seadmete ja teenuste tipptarnija. Seda siis põhjusel, et aidata riigiaparaadil suurendada kodanikeülese jälituse haaret. Venemaa luuretegevusele spetsialiseerunud uuriva ajakirjaniku Andrei Soldatovi hinnangul poleks Nokia abita olnud võimalik SORM-süsteemi luua. Nokia teenis inimeste jälitamist võimaldavate süsteemide tarnimise eest Venemaale igal aastal sadu miljoneid dollareid.

Demokraatlikes riikides on vaja kohtu otsust, et saada andmeid telekomi võrkudelt. Venemaal aga võimaldab SORM saada FSB-l andmeid jooksvalt. Viimase kümnendi jooksul on Venemaa nõudnud telekomi seadmete pakkujatelt võimalust inimeste järele nuhkida. Kui Nokia poleks seda võimalust pakkunud, siis oleks teenus tellitud näiteks Hiina Huawei käest. Venemaa käive on Nokia jaoks ligi 480 miljonit dollarit aastas.

Aastal 2011 said arvatavalt just SORM-i süsteemi kaudu avalikuks Boriss Nemtsovi isiklikud telefonikõned. 2015. aastal Nemtsov mõrvati. 2013. aastal kasutati Venemaal kohtus tõendina arvatavalt SORM-i kaudu saadud infot Navalnõi kohta. 2018. aastal jälitati SORM-i kaudu Navalnõi toetajaid. Nokia töötajad tegelesid samal ajal aktiivselt SORM-i arendamisega. Nii näiteks tegi Nokia koostööd Vene firmaga Malvin, mis tootis FSB jaoks SORM-i jälgimisseadmeid. Malvini omanik on haldusfirma Citadel, mille omanik on Vene oligarh Ališer Usmanov. Ta on lähedalt seotud Putiniga ja tema suhtes on kehtestatud paljudes riikides sanktsioonid.

Nokia kommenteeris, et neil ei ole võimalik kontrollida, juurde pääseda ega segada ühtegi seaduslikku pealtkuulamisvõimalust, mida nende kliendid omavad ja kasutavad. Tegu on nö standardkaitsega, mida kasutavad inimõiguste probleemidega suurte siseturgudega riikides opereerivad IT-ettevõtted.

allikas: eestinen.fi

Vaata ka:

Isik

Politsei hoiatab võltsitud kontserdipiletite müüja eest

Politsei hoiatab noormehe eest, kes pakub erinevates sotsiaalmeedia keskkondades müügiks võltsituid kontserdipileteid. Mees pakub sotsiaalmeedia

euro

Viljandimaa mees kaotas netikelmidele väga suure summa raha

Lõuna prefektuuri ööpäevainfo Viljandimaa Arvutikelmus Politseisse pöördus mees, kellele helistas väidetav Elisa töötaja ja pakkus