Kas sul on ka nii, et pingutad meeletult, kaotad kilod ja varsti on kogu kaal tagasi? Vaata videoloost või loe alt, miks need raskelt kaotatud kilod nii kergesti tagasi tulevad ning kuidas toimib edukas kaalukaotaja.
Emotsioonide roll
Viimastel aastatel on mitmetes uuringutes tehtud kindlaks, et kaal tuleb tagasi, sest me hakkame jälle uuesti üle sööma. Ja et üle sööma hakkame ebameeldivate emotsioonide tõttu.
Näiteks stress, rahulolematus, ärevus, igavus jne panevad meid uuesti sööma, sest tahame tunda ennast uuesti hästi. Dieedi ajal tunneme, et emotsioonid kuhjuvad ja pole oskust neid millegi muuga rahustada kui toiduga. Kui dieet saab läbi või katkeb, hakkab ülesöömine jälle pihta, sest emotsioonide surve läheb nii suureks.
Lahendus peitub enda harimises emotsioonide alal
Olen aastaid kaalukõikumistest prii, sest olen vabanenud sööma ajavatest emotsioonidest. Enda kogemuse põhjal saan kinnitada: asi pole nõrgas tahtejõus, vaid tugevates emotsioonides. Kui tugevad emotsioonid ajavad uuesti üle sööma, tulebki kaal tagasi. Püsiva kaalukaotuse saavutamiseks on seetõttu oluline õppida emotsioonide kohta.
Seda kinnitab ka USA-s hiljuti tehtud uuring (2018): “Teadlikkus emotsioonidest ja emotsioonide reguleerimise oskus mängib olulist rolli kehakaalu reguleerimise puhul.” Samas uuringus tuuakse välja ka mitme teise uuringu tulemusi, nt “Neil, kel on kalduvus süüa emotsionaalsetel põhjustel, on kalduvus ka stressi reguleerida üle söömisega” ning “Need, kel kipub kaal pärast dieeti tagasi tulema, räägivad rohkem sellest, et reguleerivad emotsioone toiduga kui need, kel kaal jääb püsima”.
Seni kuni puuduvad oskused, millega reguleerida üle sööma ajavaid ning kaalutõusule õhutavaid emotsioone, sööme selleks, et rahustada ebameeldivaid emotsioone ning kaal muudkui tõuseb.
Kas see on üks põhjustest, miks “ligikaudu 52% eestlastest vanuses 16-64 a on ülekaalulised või rasvunud”? (Tervise Arengu Instituut, 2016).
Ülalpool mainitud USA uuringus sisalduva info põhjal on USA-s hetkel üle 75% elanikkonnast kas ülekaalulised või rasvunud.
Kaalukaotuses ebaõnnestumises peetakse süüdlaseks tahtejõu puudumist
Dieete pidades mõtlesin ka, et kui mul oleks vaid rohkem tahtejõudu… Seda ma aga ei teadnud, et olin kogu oma tahtejõu 30 aastase kaaluvõitlusega lihtsalt ära kulutanud. Lõpuks ei suutnud ma isegi kolme-nelja päeva dieedil olla.
See kõik päädis mitmekuise ülesöömisega, mille käigus võtsin ükskord isegi 20 kg juurde.
Ühel hetkel hakkas lihtsalt hirm, et kuhu see kõik viib… Sain aru, et dieeditajat minust enam ei ole. Hakkasin otsima alternatiivseid lahendusi. Sattusin katsetama igasuguseid meetodeid ja viise, kuni lõpuks püsiva vabanemise söömis- ja kaaluprobleemidest tõi ebameeldivate emotsioonide vabastamise oskus.
Pärast seda kui ülesööma ajavad emotsioonid ära vabastasin, olen jäänud endalegi imetabaselt aastateks stabiilse kehakaalu juurde, milles tunnen ennast hästi, kergelt – justkui kunagi lapsepõlves.
Loe ka: Kuidas ennast õigesti kaaluda?
Allikas. https://www.human.ee/