Mis on e-sport ja kuidas sellega raha teenida?
Lisaks traditsioonilisele spordile ja spordivõistluste vaatamisele, on saanud tohutult populaarseks e-sport. „Tugitoolisport“ on saanud reaalsuseks: inimesed võistlevad omavahel arvutimängude mängimises ning teenivad sellega raha. Käesolevas artiklis seletame lahti e-spordi olemuse ning räägime, kuidas sellega raha teenida.
Mis on e-sport?
E-sport ehk elektrooniline sport on arvutimängus üksteise vastu mängimine, sh ka võistlused. E-spordi mängud on reaalajas toimuvad strateegia-, võitlus-, tulistamis-, või rallimängud. Alati mängitakse teise inimese vastu (st. arvuti vastu mängimist ei loeta e-spordiks). Mängida saab kas üksikmängijana (näiteks FIFA) või tiimina (näiteks CS:GO).
Enimtuntud e-spordina harrastatavad mängud:
- League of Legends;
- Counter-Strike: Global Offensive;
- Overwatch;
- Dota 2;
- Call of Duty.
Erinevalt traditsioonilisest spordist ei mängi e-spordis rolli lihaste tugevus ja vastupidavus vaid reageerimiskiirus, strateegiline mõtlemine, lihasmälu. Lisaks tuleb mängimisel pidevalt jälgida mitmet aspekti korraga ning ennetada vastase tegevusi. Kui traditsioonilises spordis on nais- ja meessportlased eraldatud ja ei võistle omavahel, siis e-spordis on soolised piirid hägustunud. Naised ja mehed on võrdsed ja saavad mängida ühes tiimis või üksteise vastu. Ka mängija vanus ja füüsiline vorm ei ole e-spordis oluline, olulised on mängimise oskused.
E-spordi mängijaid saab jagada kolme gruppi vastavalt mänguoskustele: amatöörid, poolprofessionaalid, professionaalid. Professioonaalsed mängijad osalevad kõige rohkem e-spordi turniiridel ning võistlustel ja teenivad mängimisega sissetulekut. Professionaalses mängimises kasutatakse tihti treenerite, analüütikute ja manageride abi, et saavutada parimaid tulemusi.
E-spordiga raha teenimine
Nagu varasemalt mainitud, teenivad professionaalsed mängijad elatist mängimisega ja turniiridel osalemisega. Suuremate rahvusvaheliste turniiride võidusummad ulatuvad mitme miljoni dollarini. Lisaks on võimalik teenida ka nii-öelda tavalist palka, millele lisanduvad annetused, sponsorlusest ja reklaamidest saadud raha. Enamasti on professionaalsetel mängijatel sõlmitud leping mõne tiimi või „klubiga“, kes neile palka maksab. Hetkel on suurima sissetulekuga profimängija taanlane Johan Sundstein, kelle kogutulu on 2019. aasta augusti seisuga ainuüksi auhindade võidust ligi 6,9 miljonit dollarit – arvestamata toetusi, sponsorlust ja tulu teiste juhendamisest. Teisel kohal on soomlane Jesse Valnikka, kelle tulu oli 2019. aastal 6,4 miljonit dollarit. Algajad ning poolprofessionaalsed mängijad saavad teenida raha väiksematel võistlustel osalemisega või mänguda striimimisel saadud annetustega.
Ka need inimesed, kes ise ei mängi, saavad e-spordiga raha teenida. Seda saab teha läbi panustamise, Eestis pakub sellist võimalust Olybet. E-spordile panustamine ei erine traditsioonilisele spordile panustamisest. E-spordis on mitu erinevat panustamise võimalust: matši võitjale, tapmiste arvule, sellele, mis tiim sooritab esimese tapmise ning muudele aspektidele, mis on mängude lõikes erinevad. Kui sa ei ole varem e-spordiga kokku puutunud, siis tuleks enne panustamisega alustamist kindlasti tutvuda tiimide ja mängijatega, lisaks ka iga mängu iseärasustega. Soovitame alustada panustamist ühele mängule ning väikeste summadega, et mõista panustamise ja e-spordi maailma paremini ja ilma suure rahasumma kaotamata.
E-sport on kiiresti arenev valdkond, millega saab raha teenida nii mängija kui ka vaataja.