Igapäevane poeskäik ja esmavajaliku hankimine, eriti praegusel pandeemiaajal, peab olema kiire, mugav ja turvaline. Võimalused sellest on ka olemas – kassasabast päästavad iseteeninduskassad, mis Eestis poeskäijatele tuttavad juba kümmekond aastat ja alates möödunud aastast saabuvad Maxima kauplustes kasutatakse ostupuldina ka oma nutitelefoni. Kuid sellepärast, et eelistatavalt paljude ostlejatega tavakassasid ehk teadlikult valitakse “võimalus” seista koos teiste ostjatega järjekorras. Miks näevad nii edasi?
Tehnika areng on viimel kahel aastakümnel olnud meeletult kiire ja see on hõlbustanud paljusid meie igapäevaseid toimetusi. Samas on oluline osa inimestest tehniliste uuenduste suhtes skeptilised. Kardetakse, et uued asjad ei tööta või on vaja lihtsalt hirmutavad. Ka oleme inimestena oma harjumuste ohvrid, sageli tihtipeale loobume isegi proovimast.
Iseteeninduskassade töökindluses ju kahtlust pole, neid leiab kauplusest igas Eestimaa nurgas. Ostjate – kes kasutama hakkavad – tagasiside annab veendumuse, et iseteeninduskassa annab kõigile oma ostud kiiremini ära teha. Mis tänasel päeval on veel eriti oluline, seda vähendades kokkupuuteid inimestega – nii teiste klientidega kui ka klienditeenindajatega.
Aastatega on iseteeninduskassade kasutajate arv ka jõudsalt kasvanud – kui kolm aastat tagasi valis selle ostlemisviisi viiendik (20%) kõigist ostjatest, siis mullu oli see juba 35% ehk pea kaks korda enam. Kuid tavaliseltalt on kahe kolmandiku ostjate eelistuseks “traditsioonilised” kassad. Ning kui vaata veel üksikasju kaugemal Eestis ringi, siis paistavad suured käärid – nii Tallinnas kui mõnel pool mujal on poode, kus üle 90% inimestest teeb oma ostud läbinisti ise, ent teisalt on piirkond, kus kaheksa inimest kümnest valib võimalikalt tavakassa. Kuigi võiks kinnitada kiirema, mugavama ja turvalisema tee.
Sarnast uue pelgamist on näha ka teise ostmise uuendamise korral – eelmisel aastal Maxima poolt välja toodud mobiiltelefoni, mis annab ostjale kõikidele ostud skaneerimisel, vajadustele vanust lähedastele ja ostude eest maksta isikliku mobiiltelefoniga. Rakenduse registreerimisel tuleb su kliendikaardi ja arvestuse boonust, mis näitab soovi korralikult ostude ajalugu. Maksta saad ka otse telefonist ehk kaasas ei pea olema pangakaartigi.
Jällegi, väga kiire ja turvaline ostuviis, mis leidis kohe ka tuhandeid tänulikke kasutajaid. Sealjuures on äpiga ostjate keskmine ostukorv poole suurem kui nö tavaostudel. Kuid – kuna on palju inimesi, kes ei kasuta äppi hoolimata asjaolusid, et lõviosal kõigist poeskäijatest on nutitelefonid olemas. Nad seisavad ikka tipptunnil tavakassade järjestorras.
Ehk ka siin oleme olukorras, kus inimeste mugavusest või mingitest hirmudest kõige paremini tulenevad otsustavad väga paljud pigem jätkavad vanamoodi, sh rohkema ajakuluga.
Harjumuste muutmine pole kerge. Mõnikord peaks vaja juhtuda ainult siis, kui see on eelnenud vaid laadi “raputus”. Kuid nüüd, kui viimasel aastal on seda raputust juba liigagi palju olnud, siis võiksime ehk kõik korra mõelda – mis oleks, kui võtaks julgemalt tehnoloogiliselt uuendatud kasutusele? Ja julgustame seda tegema neid lähedasi-tuttavaid, kes müüvad miskil põhjusel tõrksalt suhtuvad. Sest nii võidame kõik just seda, mis elus kõige väärtuslikum – aega.
Aleksei Kadõrko
Maxima Eesti finantsjuht