Saturday , 23 November 2024
Erakorralised uudised
Nublu kustutiga

Mida lapsed tuleohutusest teada võiks?

Praegu on enamikel meist rohkem aega lastega koos olla ja neid harida. Üks oluline teema, millest lastega rääkida, on tuleohutus. Kiire elutempo korral ei jõua me tihti sellele teemale mõelda ja on hea, kui meie lapsed on ohu korral valmis targalt tegutsema või hoopis meile olulisi asju meelde tuletama.

 

1. Õpeta lapsele selgeks, et tulekahju korral helista 112
Räägi lapsele, et nii kui ta näeb suitsu või tuld, tuleks esmajoones teatada vanematele, aga juhul kui kedagi teist ei ole kodus, siis helistada numbrile 112. Laps peab oskama öelda, et on tulekahju ja kus ta täpselt elab. Lapsele tuleb selgitada, et inimene, kes on telefoni otsas, võib esitada palju küsimusi, aga teda saab usaldada ja julgelt tuleks rääkida tekkinud olukorrast nii palju kui oskab. Kindlasti tasub see kodus läbi mängida, et iga pereliige oskaks lihtsalt ja selgelt kirjeldada, mis juhtus ja kuhu täpselt on abi vaja saata. Sellega kasvab iga pereliikme enesekindlus ja ohuolukorras ei unustata hädavajalikku telefoninumbrit ära.

 

2. Kui toit läheb pannil kõrbema/põlema, siis ei tohi seda veega kustutada. Tutvusta lapsele koduseid vahendeid, millega tule kustutatud saaks.
Põlevat rasva veega kustutades läheb tulekahju kordi hullemaks.  See tekitab plahvatuse ja paiskab tule laiali. Õpeta selle asemel lapsele, kuidas võimalusel pliit ohutult välja lülitada ja tuli kustutada. Ideaalis võiks kodus olla tuletekk või tulekustuti, millega saab kindlasti leegi kustutatud. Tutvusta lapsele neid mõlemaid ja õpeta neid kasutama. Juhul kui kumbagi kodus ei ole, siis tuleks leida midagi, mis ei ole kergesti süttiv ja millega saaks tule nö ära lämmatada, näiteks paksem vaip, suurem kaas, paks tekk vms. Kui kodus on täitsa pisikesed lapsed, siis nemad ilmselt ei ole võimelised tulekahju ohutult ja piisavalt enesekindlalt kustutama – neil palu kutsuda keegi appi.

3. Selgita lapsele, et kui nad on üksi kodus, ei tohiks nad tikkudega mängida ega küünlaid süüdata.
Lastele on alati küünlad ja tuleleek huvitavad tundunud. Nende jaoks on tänu sünnipäevatordilt küünalde ära puhumise traditsioonile tihti ka niisama põlevate küünalde ära puhumine põnev. Selgita lapsele, et tikkudega võivad tuld süüdata ainult täiskasvanud ja küünlaid võib ära puhuda ainult täiskasvanute juuresolekul. Nii saab ära hoida olukordi, kus lapsed oskamatult tikke käsitsedes midagi põlema süütavad või küünla ümber ajavad.

 

4. Tehke perega evakuatsiooniõppus, et lapsed teaksid, kuidas tulekahju korral majast välja minna.
Lapsed kipuvad tulekahjude puhul ehmuma ja kartes pahandada saada, lähevad hoopis kappi peitu. Selliste olukordade vältimiseks mängige terve perega läbi, kuidas tulekahju korral käituda. Kuidas korterist ja majast kõige paremini välja saab, kus hoitakse koduvõtmeid kui uks pole seestpoolt liblikaga avatav? Kas on võimalik akna kaudu väljuda kui tulekahju on ukse blokeerinud? Kodust väljudes tuleks uks või aken ka enda järelt sulgeda, et tuli ei saaks hapnikku juurde. Oluline on lastele selgitada, et tulekahju korral on kõige tähtsam päästa elu ja sellises olukorras ei peaks oma asjade pärast muretsema.

Allikas. https://www.g4s.ee

Autor. Jana Palm

Vaata ka:

Isik

Politsei hoiatab võltsitud kontserdipiletite müüja eest

Politsei hoiatab noormehe eest, kes pakub erinevates sotsiaalmeedia keskkondades müügiks võltsituid kontserdipileteid. Mees pakub sotsiaalmeedia

euro

Viljandimaa mees kaotas netikelmidele väga suure summa raha

Lõuna prefektuuri ööpäevainfo Viljandimaa Arvutikelmus Politseisse pöördus mees, kellele helistas väidetav Elisa töötaja ja pakkus