Sunday , 22 December 2024
Erakorralised uudised
kuuned

Mida küüned tahavad?

Küüned on tõepoolest nagu avatud raamat: kui need pole millegagi rahul või on millestki puudus, ei kasuta need vaikimise ja kannatamise taktikat, vaid väljendavad rahuolematust selgelt. Apotheka ajakiri Naerata! pani kokku kõik olulisema, mida õrnad ja haprad küüned vajavad.

Suvi ja peibutavad päikesekiired, aiatööd ja hõrgud marjad esitavad niigi toimekatele ning kõige ees alati alasti olevatele kätele oma nõudmisi. Päikesel on komme küll soojalt paitada, aga ka nahka kuivatada ja vananemist kiirendada. Marjad ja viljad annavad vajalikke vitamiine, kuid enne seda on neil tavaks oma väikesed märgid kätele maha jätta. Et käed püsiksid korras ja kaunid, tuleb nende eest hästi hoolt kanda.

Hella kohtlemist

Üsna sageli arvatakse, et nõrgad küüned on mõne vitamiini puuduse tagajärg. See võib tõesti ka nii olla, kuid hoopis levinumaks põhjuseks peavad dermatoloogid väliseid mõjutajaid, mis röövivad küüneplaadist niiskuse. Näiteks pidev kokkupuude kemikaalidega, vee või kuiva õhuga. Märjaks saades küüned paisuvad, kuivades aga tõmbuvad kokku. Selline pidev pendeldamine ühest olekust teise muudab küüneplaadi õrnaks ja hapraks.

Küünte eest tuleb hoolitseda järjepidevalt ja tähelepanuga. Küllap on nii mõnedki kogenud, kui vastupandamatuks võib muutuda soov küüne otsast maha kooruma hakanud lakki maha nokkida. Palun ära järgmine kord nii tee! Lakikihiga tuleb kaasa ka küüne pealmine kiht, mistõttu küüs jääb kaitsetuks ja muutub nõrgaks.

Niisutust

Habrastele küüntele on loodud hulgaliselt küünetugevdajaid. Nende koostise moodustavad suuresti küünelaki ja lahustite segud, mida on rikastatud vitamiinide, keratiini ja looduslike õlidega. Küünetugevdajad kaitsevad küüneplaati välismõjutajatega kokkupuute eest ning aitavad säilitada küünes niiskust.

Nende pikaaegne ja järjepidev kasutamine võib samas anda vastupidise efekti: küüne ristsidemed tugevnevad, kuid elastsus ja painduvus vähenevad. Jäigastunud ja kõvaks muutunud küüs aga murdub kergemini. Põhiline küünehoolduse võti on järjepidev niisutus, seega kasuta regulaarselt küüneõlisid ja kätekreeme. Ööseks sobib rammusam ja toitvam kreem, päevaks kergem päikesekaitsefaktoriga emulsioon, et hoida käsi kahjulike UV-kiirte eest, mis on suurimad naha vanandajad.

Lõunamaareisil kasuta võimalust ujuda soolases mere- või ookeanivees. Mineraalsooladel on võime panna ka kõige nõrgemad ja hapramad küüned tugevnema. Ka kodus võid küüntele teha meresoolavanne.

Vitamiine

Küüned nagu ka juuksed on kehas viimased, kuhu ringluses olevad toitained jõuavad. Need saavad selle, mis elutähtsate organite ja kudede varustamisest üle jääb. Kui seda pole kuigi palju, hakkavad küüned kannatama, muutuvad rabedaks, kipuvad lõhenema ja kihistuma. Mõjukamateks aineteks küünte tervise tugevdamises on biotiin, raud, tsink, seleen, samuti A-, B-, C-, D- ja E-vitamiin.

Küünte tervist ja välimust võib märkimisväärselt mõjutada ka rauapuudus. Õnneks leidub mitmeid vitamiinide ja mineraalainete komplekse, kus just küünte tervise jaoks olulised ained sees.

Kaunist kuju

Küüneviil ei ole saag! Küüsi jõuliselt edasi-tagasi viilides kahjustad sa neid ja küüned võivad hakata pragunema. Viili küüsi ühes suunas, külgedelt keskele ning nii harva kui võimalik.

Eelista klaasist küüneviili. Hoia viili alati küüne suhtes 45-kraadise nurga all, sest nii ei hakka küünekihid hiljem nii kergelt kooruma.

Kandiliseks viilitud küüned kipuvad kergemini murduma. Kui selleks soodumus, eelista ümaraid või mandlikujulisi küüsi.

Hoolitsetud küünenahku

Koduse maniküüri üks tähtsamaid reegleid on, et ise ei tohi oma küünenahku lõigata, sest nii võib küünejuur jääda bakterite tulva ees kaitseta, küüne ümbruse nahk muutub kuivaks ning halvimal juhul võib tekkida põletik. Küünenahad tuleb õrnalt puidutikuga tagasi lükata. Küünenahad väljendavad oma tänu, kui neid regulaarselt niisutada, siis ei hakka need narmendama.

Puhkust ja õhku

Küünelakk kaitseb küüsi küll liigse niiskuskao eest, aga kui küüned on liiga kaua ja sageli lakikihi all, ei saa need piisavalt hingata ning muutuvad kuivaks ja rabedaks. Valged ja ketendavad laigud küüntel on märk sellest, et lakkimisega on liiale mindud.

Mõistlik on anda küüntele igal kuul vähemalt nädal puhkust. Sõrmedel võiks lakki hoida kuni kaks nädalat, varvastel kuni kuu.

Lakivabal ajal tasub küüsi poputada küünehooldustoodetega, näiteks geelide või õlidega, mis niisutavad ja toidavad, lisavad tugevust ja elastsust.

Tõhusat kaitset

Kes lakib küüsi, ei tohiks unustada aluslakki. Esiteks aitab see maniküüril püsida kauem kaunis, teiseks kaitseb küünt pigmenteerumise eest (tumedamad toonid võivad muuta küüneplaadi kollakaks) ning kolmandaks kinnitub värvilakk siis kindlamini.

Pealislakk annab küüntele viimistletud ja kauni läike ning kaitseb neid murdumise eest. Kui maniküür hakkab tuhmuma, kanna lisaks üks kiht pealislakki ning näed, kuidas küüned taas särama löövad.

Vähem veega solistamist ja koristamist

Rohke vees ligunemine muudab küüned pehmeks ja hapraks, mistõttu on neid lihtne vigastada. Ka värskelt peale kantud laki muudab soe vesi pehmeks, mistõttu võib see hakata küüntelt kooruma.

Maniküürijad soovitavad vältida kuuma veega kokkupuudet kuni kuus tundi pärast maniküüri tegemist. Mõistlik on mitte minna kohe pärast lakkimist spaasse, vanni, sauna või tormata kodu koristama. Naudi pigem oma kauneid käsi. Nõusid pestes ja lappidega mööda tube tuhisedes aga otse loomulikult kummikindad kätte!

5 tõhusat kodust nippi

  • Et lakk kiiremini kuivaks, pista sõrmed pärast lakkimist jääkülma vette.
  • Et küüned oleks säravpuhtad, hõõru küüsi sidruniviilu või -mahlaga, mis on imehea looduslik valgendaja ning eemaldab ka aiatöö ja marjaplekid.
  • Et küüned oleksid tugevad, õlita neid igal õhtul kookose-, oliivi- või nisuiduõliga.
  • Et hädaabi oleks käepärast, võta küüneviil ja kätekreem ka reisile kaasa, eriti kui lähed lennureisile, sest lennuki õhk kuivatab küüsi halastamatult.
  • Et küüned kuivuse käes ei kannataks, niisuta neid alati pärast märjaks saamist. Vali puuviljahapete, uurea või glütseriiniga kreem.

Allikas: https://www.apotheka.ee/

Vaata ka:

horoscope 2

Kellel tuleb tähemärkidest Esmaspäev 23.12.2024 hea päev ja kellel halb päev? Uuri järgi!

Esmaspäeval, 23. detsembril 2024, on mitmetel tähemärkidel oodata nii positiivseid kui ka väljakutseid pakkuvaid hetki.

horoskoop tahemargid 1

Kolme sodiaagimärgi raskused lõppevad esmaspäeval, 23. detsembril 2024

Neitsi (23. august – 22. september)Viimastel nädalatel on Neitsi tundnud, et elus valitseb segadus ja