Ükski kokkulepe Ukrainast ei ole võimalik ilma Ukrainata, ütles Eesti peaminister Kristen Michal täna kohtumisel Saksamaa liidukantsler Olaf Scholziga. Lisaks Ukraina jätkuvale toetamisele arutati kahepoolsete suhete tihendamist ning Euroopa kaitse ja ELi teemasid.
„Tugev ja ühtne Euroopa on taganud Eestile kindluse ja jõukuse. Teame oma asukoha tõttu väga hästi, kui olulised on sõbrad ja liitlased, kellele saame loota,“ kiitis Michal pärast kohtumist toimunud pressikonverentsil Eesti-Saksamaa suhteid. „Meil oli täna sisukas arutelu, kuidas kahepoolset koostööd veelgi tihedamaks muuta,“ lisas ta.
Peaministri sõnul tuleb aga Euroopal senisest enam pingutada Ukraina toetamisel. „Täna võitlevad vaprad ukrainlased mitte ainult enda vabaduse, vaid meie kõigi tuleviku eest. See, kuidas lõppeb Venemaa sõda Ukraina vastu, määrab Euroopa julgeoleku pikaks ajaks,“ rõhutas Michal. Ühtlasi lisas ta, et kõige kindlamaks julgeolekugarantiiks Ukrainale on endiselt liikmelisus NATO-s, mis saab alguse kutse saatmisest.
Ukrainale igakülgse abi osutamise kõrval on oluline samal ajal ka vähendada Venemaa sõjalist võimekust, kinnitas Michal. „Peame karmistama majandussanktsioone ja võtma sihikule Venemaa energiaekspordi. Hea näide on koostöö tihendamine Venemaa varilaevastiku heidutamisel, millest teatasime nädala alguses,“ selgitas peaminister.
Eesti valitsusjuhi sõnul ei saa aga puhata ka Euroopa ning NATO riikidel tuleb tõsta oma kaitsekulutusi. „Suuremad kaitsekulutused saadaksid olulise signaali ka USA-le, et Euroopa võtab oma julgeolekut tõsiselt. Vajame vähem juttu ja rohkem tegusid, sest Venemaa ei astu tagasi enne, kui näeb enda vastas tugevust ja jõudu,“ sõnas Michal. Kaitsetööstusesse panustamine peab olema tähtsal kohal ka järgmises Euroopa Liidu pikaajalises eelarves, lisas ta.
„Mul on väga hea meel, et juba hea koostöö kõrval IT- ja tehnoloogia sektoris on hoogustumas ka koostöö kaitse- ja energeetika vallas,“ kommenteeris peaminister lõpetuseks Eesti ja Saksamaa vahelisi ärisuhteid.
Valitsuse kommunikatsioonibüroo