Budapest, 8. november 2024 – Liigne bürokraatia takistab Euroopas äritegevust, mistõttu peame oma konkurentsivõime tõstmiseks vähendama oluliselt ettevõtete halduskoormust, ütles peaminister Kristen Michal täna Euroopa Ülemkogu mitteametlikul kohtumisel Budapestis.
Euroopa Komisjoni plaan on vähendada ettevõtete aruandluskohustust 25% võrra, kuid peaministri sõnul tuleks olla veelgi ambitsioonikam. „ELi õiguskeskkond on muutunud aina keerulisemaks. Kui suhelda ettevõtjatega on regulatsioonide ja nendega kaasneva halduskoormuse leevendamine üheks nende esimeseks palveks,“ selgitas Michal.
Üheks lahenduseks on peaministri sõnul siseturu reeglite ühtlustamine ning tõhusama ettevõtluskeskkonna loomine. „Eesti näitel aitab reaalajamajanduse võimaluste ja digilahenduste leidlik kasutuselevõtt hoida kokku kuni 90% ettevõtjate avaliku sektori aruandlusele kuluvast ajast. Samu põhimõtteid tuleb rakendada ka EL tasandil,“ lausus ta.
Veel tõi Michal välja vajaduse tugevdada Euroopa Liidu ühisturgu ning tagada seal tegutsevatele ettevõtetele võrdsed võimalused, sõltumata nende suurusest ja lipuriigist. „Killustunud kapitaliturg pidurdab oluliselt innovatsiooni. Peame oluliselt parandama kapitali kättesaadavust, teenuste vaba liikumist ning investeerima turvalistesse energia-, transpordi ja digiühendustesse.“
„Majanduskasvule ja uute töökohtade loomisele aitab kaasa ka Euroopa kaitsetööstuse elavdamine,“ rõhutas peaminister. „Kriitiliste kaitsevõime lünkade täitmiseks peame ühe võimalusena kaaluma ka ühiseid kaitsevõlakirju ning eemaldama kunstlikud barjäärid kaitseettevõtetesse investeerimisel.“
Kohtumisele oli kutsutud ka Itaalia endine peaminister Mario Draghi, kes tutvustas Budapesti kogunenud liidritele oma septembri alguses valminud Euroopa Liidu konkurentsivõime parandamise raportit. Pärast liidritevahelist arutelu võeti vastu ka Budapesti deklaratsioon, mis juhib tähelepanu olulistele arengusuundadele ELi konkurentsivõime tõstmiseks.
Euroopa konkurentsivõime tõstmise kõrval tõstatus valitsusjuhtide ja riigipeade arutelul ka mure euroopalikest väärtustest kaugenenud Gruusia pärast. „Sõltumatud rahvusvahelised vaatlejad ei nimetanud äsja Gruusias toimunud valimisi ei vabadeks ega ausateks. Tuleb olla aus, et sellega on Gruusia tee ELi liikmelisuse suunal hetkel peatunud,“ sõnas Michal.
Samuti arutati eile õhtul alanud mitteametlikul kohtumisel USA valimistulemusi ning edasisi koostöövõimalusi Euroopa Liidu ja USA vahel. „Meie eesmärgid ei ole muutunud. USA on Eestile ja Euroopa Liidule ülioluline liitlane,“ ütles peaminister. „Samas peab ka Euroopa jätkama Ukraina sõjalist toetamist ning suurendama oma kaitsekulutusi.“
Valitsuse kommunikatsioonibüroo