Thursday , 7 November 2024
Erakorralised uudised
maanteesool laps lumel Freepik.diller

Maantesool ohustab nii lapsi kui lemmikloomi.

MAANTEESOOLAD

Ajast aega on väikesed lapsed soovinud limpsida jääd ja süüa lund. Ettevaatlik tasub olla nii maanteede kui ka koduõue teede läheduses, kuna sealne lumi ja jää sisaldab erinevaid jääsulatusvahendeid! Tavaliselt on laiali puistatud maanteesoola, mis on looduslik naatriumkloriidi mineraalvorm, tavaliselt pruunikat või halli värvi. Ent valikus on ka kaltsiumkloriidi ja liiva segud. Jääsulatuskemikaalid võivad sisaldada ka kaaliumformiaati, mis on sipelghappe ja kaaliumhüdroksiidi neutraliseerimissaadusena tekkiv kaaliumisool.

Kemikaalide suhu sattumine ärritab lapse suu limaskesta! Lume söömisel võib tekkida ka kõhulahtisus, iiveldus. Maanteeäärse lume söömisel ja jää limpsimisel on alati võimalik ka soolamürgistus. Kui lapsel tekib pärast lume söömist või jää limpsimist tugevam janu, helista infoliinile 16662 jälgimisjuhiste saamiseks.

ESMAABI

Mistahes jäätõrjekemikaaliga saastunud lume või jää söömisel tuleb lapse suu ära loputada ja nägu puhtaks pesta. Alati on kõige mõistlikum lapsega rääkida lume söömise ohust ning sel moel mürgistust ennetada!

Oht on ka lemmikloomadele!

Maanteel kasutatavad kemikaalid võivad koera käppasid ärritada ja põhjustada keemilist põletust. Allaneelamisel võib see põhjustada põletusi suus ja seedetraktiärritust, mis väljendub oksendamise või ka kõhulahtisusega. Et koer ei saaks jääsulatamise toodetest tervisekaebusi, ei tohi koeral lasta lund süüa ega sulailmaga lompidest juua. Käppade ärrituse korral tuleb võimalikult kiiresti looma käpad puhtaks pesta ja kuivatada.

Vaata ka:

Margit Pugal 2022

Haigus ei hüüa tulles: mida tasub teada haiguslehe võtmise kohta? 

Haiguste hooaeg on täies hoos ja mitmed töötajad jäävad haiguslehele koroona, gripi, külmetuse või mõne

girl ga2d27355d 640

Lahkuminek kui õppetund

Lahkuminekud on valusad ja keerulised, kuid need võivad olla ka suurepärased õppetunnid. Kui suudame lahkuminekust