Lukašenka ähvardab Euroopa migrantide ja narkootikumidega üle ujutada
Valgevene diktaator Aleksandr Lukašenka ähvardab kättemaksuks sanktsioonide eest Euroopa migrantide ja narkootikumidega üle ujutada, avades selleks piirid.
Euroopa riigid kehtestasid Valgevene vastu sanktsioonid seoses Ateenast Vilniusse lennanud Ryanairi lennuki kaaperdamisega. Lennukilt võeti maha Valgevene võimude kriitik Roman Protasevitš ja tema elukaaslane, Vene kodanik Sofia Sapega, kes mõlemad viibivad vahi all.
Lukašenka ütles muu hulgas, et Euroopa on alustanud hübriidsõda Valgevene vastu, et kägistada Lukašenka režiim, seda enne Venemaale tungimist, vahendab Daily Mail.
Lukašenka ütles, et praegu peab Valgevene riik migrandid ja narkootikumid kinni, aga edaspidi ei pruugita seda enam teha.
Pärast reisilennuki kaaperdamist Valgevene võimude poolt soovitasid Euroopa riigid lennufirmadel vältida Valgevene õhuruumi. Samuti on keelustatud lennud Valgevenest Euroopa Liitu.
Lukašenka ütles, et tema järgis seadust, kui lasi reisilennuki alla tuua. Lukašenko väitel polnud lennuki allatoomine seotud üldsegi Protasevitši ega Sapegaga, vaid Šveitsist saadeti pommiähvardus. Šveits on aga ümber lükanud info pommihoiatuse kohta.
“Mida me pidime tegema,” küsis Lukašenka, „minu amet nõuab rahva kaitsmist. Mina mõtlesin riigi julgeoleku peale.”
„Ma ei saanud lubada seda, et lennuk meie inimeste peale kukub. Ma järgisin seadust, kaitstes inimesi. Ma teen seda ka edaspidi,” ütles Lukašenka.
Idapiiri kaudu siseneb Euroopa Liitu igal aastal ligi 1500 migranti, see on kõige vaiksem piiriosa. Väga väike osa tuleb Valgevene kaudu ja pole teada, kui palju inimesi Valgevene kinni peab.
Lukašenko märkis ühtlasi, et Protasevitš tahtis korraldada verist ülestõusu, mis on osa hübriidsõjast Valgevene vastu, kuna Valgevenel on sidemed Venemaaga. „See pole enam infosõda, see on moodne hübriidsõda,” ütles Lukašenka, „tuleb teha kõik selleks, et see ei eskaleeruks.”
Lukašenka sõnul kasutatakse Valgevenet ära selleks, et testida sellist tegevust, et saaks hiljem edasi ida poole tungida.
Ryanairi lennuk sunniti maanduma, kui lennuk oli Leedu piiri lähedal ja Vilniusele palju lähemal kui Minskile, mis muudab kaheldavaks jutu ohust Valgevenele. Lennuki maanduma sundimiseks kasutati Valgevene õhujõudude sõjalennukit MIG-29 ja väidetavalt oli reisilennuki piloote ähvardatud, et kui nad hädamaandumist Minskis ei tee, siis tulistatakse lennuk alla.
Pärast seda, kui lennuk maanduma sunniti, sai Protasevitš kohe aru, et see toimub tema pärast. Ta hakkas oma asju lennuki käsipagasis ringi pakkima, andes osa oma elukaaslasele, aga Valgevene võimud vahistasid ka tema eoukaaslase. Lennukis olnud pealtnägijate väitel olid Valgevene võimud tundnud huvi eriti Protasevitši asjades suhtes, sealt otsiti midagi. Protasevitš ise oli olnud hirmunud ja ütles, et ta karab, et talle määratakse surmanuhtlus.