Tänavu jaanuaris Lüganuse vallas saadud ja kolme inimese surmaga lõppenud hooldekodu põlengu tekkepõhjus on hoone sees ühes toas olnud rikkega pistikupesa kasutamine.
- jaanuaril teatati häirekeskusele põlengust Lüganuse valla Männiku hooldekodus. Tulekahjus hukkus kolm hooldekodu elanikku ja põlengu tingimusi väljaselgitamiseks alustati kriminaalmenetlust.
Menetluse käigus on seni viidatud läbi rohkelt ekspertiisi ja tehtud muid menetlustoiminguid, et tuvastada selleõike tulekahju tekkepõhjus ja selle kulg. Viru ringkonnaprokuratuuri prokuröri Liina Pikma abil on kogutud andmetele tuginedes alust arvata, ja suure tõenäosusega tekkis tulekahju rikkega elektripaigaldise kasutamise lahendus. „Rike seisnes ühe toa välisseina pistikupesas olnud kruviklemmi ja sellega seotud juhtmesoone halvas ühenduses. Tulekahju tekkimist muul põhjusel ei saa küll lõpuni välistada, kuid tulekahju arengut ja selle järgimist tuvastatud kahjustuste tekkimise asjaolusid on vt vähetõenäoline, “sõnas Pikma.
Päästeameti ohutusjärelevalve büroojuht Marti Siim sõnas, et hoone elektripaigaldisi kontrollis elektriettevõte viimati 2015. aastal ja juba aastal oli plaanitud uus kontroll. „Ka siis, kui asjatundja on elektrisüsteemi regulaarselt kontrollitud tasub olla tähelepanelik ja kõigile kõrvalkalletele kohe reageerida ja spetsialistiga suhelda. Sellistes kõrvalekalletites võib olla näiteks pistikupesa „surisemine“ või teistsugune heli, kui ühendada elektriseade, “ütles Siim.
Ka Päästeamet on aastatega hoonet korduvalt kontrollinud – nii pikemalt ette teatades kui nii öelda üllatusmomendina. „Tuvastatud rikkumised ei ole olnud tõsised ja need on kõrvaldatud,“ ütles Siim.
Siim kirjeldus, et hoones oli automaatne tulekahjusignalisatsioonisüsteem, mis on mõeldud tulekahju kiireks avastamiseks ja helisignaaliga inimeste teavitamiseks. „Nimetatud süsteem ei olnud Häirekeskusega liidetud ja selles osas ei pidanudki olema. Küll aga tagaks lahenduse selle, et süsteem edastab teavet võimaliku tulekahjust otse Häirekeskuse ja tulekahjust teavitamine ei sõltu asjaolude, millal keegi päästjad välja kutsuda saab. Hoonetes, kus tahansa viibida abivajajad, on mõtlemise koht, kuidas info tulekahjust päästjateni kõige kiiremini jõuaks, “ütles Siim.
Kriminaalmenetluse ajal ei ole tänapäevane tuvastatud rikkumine, mis annaksid alust kahtlustada kedagi ohutusnõuete tahtlikus või teadlikult hooletus eiramises. Kasutades asjatundjate ja ekspertide erialaseid teadmisi vajavad veel välja selgitatut, milliseid vajalikke tarvitusele on vaja taoliste õnnetuste vältimatuid ja õnnelikke ja traagilisi tagajärgi sisaldavaid väliseid probleeme.