Jõulude ja aastavahetuse paiku istub ilmselt enamik lugejaid pidulaua taha head ja paremat sööma. Kas siis haleda nurumise peale või tähelepanematusest võib mõni toidupala lõpetada ka koera-kassi kõhus. Kui hea või halb on lemmikul süüa tüüpilist jõulumenüüd, rääkis Novaatorile Soome loomakliiniku Eläinsairaala Aisti loomaarst-intern Kristina Taukul.
Üldreeglina soovitab Taukul hoida inimese ja looma toidulauad eraldi. Kes siiski tahab oma lemmikut millegagi poputada, peaks valmistama viimasele eraldi toidu, mis oleks ohutu ega sisaldaks ühtki maitseainet. “Üldiselt on meil praktiliselt kõik road maitsestatud erinevate vürtsidega ja soolaga või suhkruga, mis ei sobi koerale ega kassile.”
“Üldiselt on meil praktiliselt kõik road maitsestatud erinevate vürtsidega ja soolaga või suhkruga, mis ei sobi koerale ega kassile,” osutab Taukul. Sageli sisaldab pidutoit ka küüslauku või sibulat, mis on loomaarsti sõnul juba väikeses koguses nii koerale kui ka kassile ohtlik.
“Kui tahad, et koer või kass saaks osa toidulauast, võid anda natuke kuumtöödeldud, maitsestamata kalkuni- või kanaliha, ilma nahata,” soovitab ta. Koerale-kassile võib anda ka mõõdukas koguses köögivilju: porgandit, kurki, rohelisi ube, brokolit ja sellerit. Lemmikule võib Taukuli sõnul anda ka muna, aga kindlasti keedetult. Toorest muna süües on loomal oht nakatuda näiteks salmonella bakteriga.
Maitsestamata ja kuumtöödeldud toit
Millega siiski arvestada, kui kass või koer pidulaualt mõne kindla toidupala hambusse saab? “Kahjuks on nii verivorst kui ka sült koerale ja kassile liialt rasvased maiuspalad. Need võivad tekitada neil seedehäireid ja pankreatiiti ehk kõhunäärmepõletikku,” alustab Kristina Taukul liharoogadest.
Kes paneb jõululauale hoopis kala, peaks seda kassile andes ikkagi lähtuma maitsestamata ja kuumtöödeldud toidu reeglist. “Kala on hea valguallikas, kuid sobib pigem harva preemiana. See ei sobi kassile igapäevaseks toiduks,” selgitab loomaarst.
“Kahjuks on nii verivorst kui ka sült koerale ja kassile liialt rasvased maiuspalad.”
Eesti pidulaualt ei puudu ilmselt ka hapukapsas. Taukuli sõnul pole see iseenesest koerale ega kassile ohtlik, kui kapsas on kodus valmistatud ja loomaomanik teab, mida roog sisaldab. “Kui sa ei tea kindlat koostist, siis võib hapukapsas olla koerale-kassile ohtlik – kui seal sisaldub suur hulk soola või näiteks köömneid, mis on toksilised,” täpsustab ta.
Osa praest moodustavad sageli kartulid, mida iga pere valmistab isemoodi. Taukuli sõnul on toores kartul, eriti veel suures koguses koera-kassi tervisele ohtlik, sest loomadele on toksiline kartulis sisalduv solaniin. “Ka kartulite keetmine ei pruugi vähendada piisavalt solaniini hulka, mistõttu kartul võib olla ka peale keetmist koerale toksiline,” märgib ta. Lemmikule võib aga Taukuli sõnul anda väikeses koguses korralikult küpsetatud kartulit, mida pole soola või mõne muu vürtsiga maitsestatud.
Traditsioonilise jõuluroa kõrvitsasalati puhul oleneb kõik aga taas koostisest. “Jällegi, pidades silmas kõiki võimalikke koerale kahjulikke maitseaineid, mis salatis võivad olla, anna oma koerale ainult eraldi kõrvitsat, ilma ühegi muu lisandita või vürtsita,” soovitab Taukul. Kõrvits on tema sõnul iseenesest koerale hea ja väga toitev ninaesine, mida sobib anda nii toorelt, keedetult, küpsetatult kui ka püreestatult. Sageli antakse koertele kõrvitsat just seedehäirete ajal. “Kindlasti ära anna seda suurtes kogustes, kui su koer pole varem kõrvitsat söönud,” lisab loomaarst.
“Näiteks rosinad on eriti toksilised nii koertele kui ka kassidele.”
Praelisandiks tõstetava pohlamoosi kohta märgib Taukul, et jõhvikad ja pohlad on väikeses koguses koerale-kassile ohutud. Niisiis ei juhtu loomaga jõhvikamoosi süües midagi, kui moos ei sisalda just magusaineid, teisi puuvilju, pähkleid, rosinaid või muud taolist. “Näiteks rosinad on eriti toksilised nii koertele kui ka kassidele,” hoiatab loomaarst.
Jõululaua magusama poole pealt ei puudu ilmselt piparkoogid. Taukuli sõnul koeraküpsiseks piparkook aga kindlasti ei passi, sest see sisaldab koertele toksilist muskaatpähklit. “Lisaks on piparkookides veel suur kogus suhkrut ja rasva, mis omakorda võib tekitada loomal seedehäireid,” sõnab ta.
Kont jäägu andmata
“Iga kord, kui su koer või kass saab midagi uut, alusta väikestest kogustest, et vältida seedehäireid,” soovitab Kristina Taukul üleüldiselt. Liiga suure koguse korral võib ka ohutu ja tervislik toit lemmikule kõhuvaevusi põhjustada. “Arvesta sellegagi, et väike ja ohutu kogus suurele bernhardiinile võib olla ohtlik või isegi surmav kogus väikesele chihuahuale: kogused peavad olema kooskõlas sinu koera suurusega,” lisab ta. Vajadusel soovitab ta omanikul koguste osas konsulteerida loomaarstiga.”Kui koer või kass kavaldas sind üle ja toit on juba söödud, tuleb võimalikult kiiresti helistada lähimasse loomakliinikusse abi saamiseks.”
“Lisaks, kuna kliinikutesse saabub tihti konte saanud koeri, kellel on tekkinud seedehäired, kordan üle – palun ärge andke oma koertele konte närimiseks või söömiseks,” paneb Taukul loomaomanikele südamele. Igasuguses suuruses kondid võivavad tema sõnul põhjustada koertel seedetrakti ummistusi või perforatsiooni ehk maohaavandite tüsistusi. Samuti võivad kondijäramisele järgneda suuhaavad ja hammaste vigastused, sooleseinte kahjustused ning halvimal juhul lemmiku surm.
Kes kõhkleb, kas mingi toit tema kassile või koerale sobib, võiks Taukuli sõnul võtta appi kas või nii-öelda doktor Google’i: esmase info toidu ohutuse kohta saab sealt kätte. “Kui koer või kass kavaldas sind üle ja toit on juba söödud, tuleb võimalikult kiiresti helistada lähimasse loomakliinikusse abi saamiseks. Sealt antakse sulle edasised juhised tegutsemiseks,” juhendab ta. Samuti soovitab ta varuda pühade ajaks koju pre- ja probiootikume ning söetablette – need aitavad kergemate seedehäirete puhul nii loomi kui ka inimesi.
Err.ee