Monday , 23 December 2024
Erakorralised uudised
vangla

Lihula tulistaja kaitsja: eesmärk on vältida eluaegset vangistust

Lihula tulistaja Mikk Tarraste kaitsja Rünno Roosmaa tunnistas usutluses Pärnu Postimehele, et tema peaeesmärk vältida eluaegset vangistust.

 

 

Roosmaa avaldas, et tema klient tunnistab tehtut ja võtab omaks kõik tekitatud kahjud, olenemata summast.  Kaitsja kinnitusel on ta kogunud süüdistatava Tarraste kohta iseloomustusi, mis on seni olnud kõik positiivsed.

 

 

“Jah, mul on kaitsetaktika olemas ja selle ma avalikustan esmaspäeval avaistungil pärast prokuröri kõnet. Annan seisukoha süüdistuse ja kahjude kohta, aga ka selle kohta, milline saab olema kaitsetaktika. Päevi, millal uurimine kestab, on 14 ehk päris palju. Ehk väga raske on ennustada, mis siin toimuma hakkab,” rääkis Roosmaa.

 

 

Tema sõnul on kaitsepositsioonilt esmane eesmärk püüda vältida Tarrastele eluaegse vangistuse määramist. “See on päris selge, et süüdimõistev otsus tuleb. Aga jah, kaitsetaktika avaldan ma esmaspäeval. See ei saa olema aga midagi üllatavat, sest ääri-veeri olen seda varasemates intervjuudes ka öelnud.”

 

 

Pärnu maakohus määras Tarraste kriminaalasja arutamise alguse 15. veebruarile. Kohus võttis menetlusse kõigi kannatanute tsiviilhagid kogusummas umbes 350 000 eurot. Lisaks rahuldas kohus kaitsja taotluse kolme tunnistaja ütluste kuulamiseks, kokku on planeeritud kuulata 26 tunnistajat.

 

 

Kohus arutab kriminaalasja avalikel kohtuistungitel, kokku on planeeritud kohtuasja arutamiseks 14 istungipäeva.

Mikk Tarrastele on esitatud süüdistus üldohtlikul viisil toime pandud mõrvas ja laskemoona ebaseadusliku käitlemises. Kohus arutab esimese astme kuriteo kriminaalasja koos rahvakohtunikega, eesistujaks on kohtunik Rubo Kikerpill.

Lääne ringkonnaprokuratuuri süüdistuse järgi vedas alkoholijoobes Tarraste mullu 6. juuni õhtul relvaseadust rikkudes oma sõiduautos tulirelvi ning põhjustas Lihula lähistel asuvas tanklas liiklusõnnetuse. Seejärel põgenes ta sündmuskohalt ning eesmärgiga varjata toime pandud rikkumisi, tulistas talle järgnenud mootorratturit ja kaht sõiduautot, milles oli kokku üheksa inimest. Mootorrattur hukkus, üks autodest sai tabamuse, kuid viga seal keegi ei saanud.

 

 

“Mootorratturit ja mootorratta järel sõitnud autosid tulistas ta soovist varjata toime pandud väärtegusid ja jõuda takistamatult tagasi kodutallu,” ütles prokurör Gardi Anderson.

Seejärel hakkas süüdistatav liikuma mööda Tuudi-Raudtee teed jalgsi oma kodutalu suunas ning tulistas korduvalt teel vastu tulnud Žigulid. Auto roolis olnud mees sai viga, kaks tagaistmel olnud last eluohtlikke vigastusi. Kõrvalistuja kohal istunud naine hukkus. Süüdistatav jätkas tulistamist ka sündmuskohale saabunud kiirabi, peatunud Žiguli ja selle juurde saabunud lähedaste ja politseinike suunas.

 

 

Seejärel liikus Tarraste jalgsi ligi neli kilomeetrit mööda Tuudi-Raudtee teed kuni Tuudi raudteejaama hooneni. Seal avas ta tule hoone lähedale saabunud politseinike suunas ning riivas lasuga ühe politseiniku kiivrit.

“Selles kriminaalasjas oli väga keeruline määratleda kannatanute ringi. Inimlikult võttes ei ole ju kannatanud üksnes need, keda kuulid füüsiliselt tabasid. Need oleks võinud tabada ükskõik keda, kes sealkandis liikus. Ellujäämine olnuks siis vaid juhuse küsimus. Just seda ongi süüdistuses mõeldud mõistega üldohtlik viis,” selgitas prokurör.

Prokuratuuri hinnangul oli kahe inimese tapmine, nelja inimese vigastamine ja määramatu hulga inimeste ohustamine tahtlik. “Oma väljaõppe tõttu nii relvadest kui meditsiinist teadis ta hästi, milliseid tagajärgi inimeste tulistamine kaasa võib tuua,” ütles prokurör Gardi Anderson.

Süüdistataval tuvastati pärast kinnipidamist alkoholi ja rahustite tarvitamisest tingitud joove, kuid prokuratuuri hinnangul ei takistanud joove mõistmast, millised on tema tegude tagajärjed.

 

 

Kasutatud relvad kuulusid Tarrastele seaduslikult. Kriminaalmenetluse käigus leiti aga nii tema suvekodust kui elukohast Tallinnas ebaseaduslikku laskemoona, seetõttu on süüdistuses ette heidetud ka laskemoona ebaseaduslikku käitlemist.

Tulirelva või laskemoona ebaseadusliku käitlemise eest karistatakse rahalise karistuse või kuni kolmeaastase vangistusega. Süüdimõistmisel mõrva eest karistatakse kaheksa- kuni kahekümneaastase või eluaegse vangistusega.

Vaata ka:

joulud

Mis on jõulustress?

Jõulustress viitab pinge- ja stressitundele, mida paljud inimesed kogevad pühadeperioodil, eriti jõulude eel ja ajal.

gripp

Nakkushaiguste ülevaade: grippi haigestumine võib järsult kasvada

Kõikide ülemiste hingamisteede viirusnakkuste (COVID-19, gripp, RSV) haigestumus on kasvutrendis ning gripiviiruse ja COVID-19 levik