Kuna lihase ülesanne on kokkutõmbumine ehk kontraktsioon, tulenevad peamised probleemid just lihaste kokkutõmbumise tsüklis. On erinevaid võimalusi – kõige tõsisem neist närviimpulsi puudumine – enamasti aga selle pärast muretsema ei pea.
Lihaskontraktsiooni põhimõte ja krambi olemus
Lihase kokkutõmbumise mehhanismist tulenevad kaks põhimõttelist võimalust, millal lihas ei saa kokku tõmbuda: kui ta on juba kokku tõmbunud ja lõtvumata – lühenenud oma miinimumpikkusesse – või on tegemist ülevenitamisega. Lihasspasmi – valulikult ja lõtvumisvõimetult kokkutõmbunud lihast – on võimalik lõdvestada massaažiga, millega taastatakse lihase algpikkus.
Alatoonuses ja ülevenitatud lihast aitab pigistusvõttega töötlemine. Üldiselt on nii, et spastiliseks võivad muutuda ainult mõned üksikud lihaskiud ehk siis, kui osa lihasest on üleveninud võib teine olla lühenenud – ühesõnaga masseerimine, lihasega passiivne töötamine aitab kõige paremini – seda saab teha ka ise või lasta oma lähedasel mõned võtted selgeks õppida, sest kogu aeg eraldi massööri juurde minna on juba rahaliselt ja tihti ka ajaliselt raskema poolne.
Millest veel krambid tekivad?
Peale lihasprobleemide võivad krambid olla ka tingitud muust – dehüdratsioon, vigastus, elektrolüütide (kaltsium, kaalium, magneesium) tasakaalutus. Viimaste puhul, kui hakata neid tablettide näol manustama, küsida kindlasti apteegist üle, mis aitavad neil imenduda, sest osadel juhtudel kipuvad eraldi manustatavad lisandid suuremas jaos lihtsalt kehast läbi minema. Näiteks puuviljad ja muu natukene happeline toit aitavad organismil nimetatud elektrolüüde paremini omandada.
Lisaks on võimalik krambist lahti saada teatud punkte vajutades – kui kellelgi on huvi siis jagan oma teadmisi meelsasti ka selles vallas.
Hoolige enda tervisest ning teadke erinevaid võimalusi oma tervise ning igapäevase elukvaliteedi parendamiseks.
Päikest ning positiivsust!
Kelli Palmiste
Eviva OÜ