Lastele on tulevikuks ikka raha kogutud, ent üha enam eelistavad lapsevanemad kogumise asemel raha kasvatada. Seda näitab lastele avatavate LHV Kasvukontode arv, mis on viimase paari aastaga märkimisväärselt kasvanud.
Et aeg on raha kogumise ja kasvatamise juures kõige olulisem faktor, teavad ilmselt hästi ka lapsevanemad, sest aina enam hakatakse lastele elluastumiseks raha koguma juba peale lapse sündi. Kui alates 2016. aastast avati kolme aastaga lastele esimese eluaasta jooksul 44 Kasvukontot, siis ainuüksi käesoleva aasta esimese seitsme kuuga avati alla aasta vanustele lastele juba üle 320 Kasvukonto.
Sama trend peegeldub ka alla 7-aastastele avatavate Kasvukontode statistikas. Kui 2016–2018 avati kolme aasta jooksul enne kooliealiseks saamist lastele 157 Kasvukontot, siis viimase kahe ja poole aastaga on enne 7-aastaseks saamist LHV Kasvukonto avatud üle 2700 lapsele. Iga aastaga on avatud kontode arv kasvanud ligi kolm korda.
Millest selline populaarsuse kasv? LHV jaepanganduse juhi Moonika Maaringu sõnul peituvad suurenenud huvi taga peamiselt kaks põhjust: kiirus ja mugavus lapsele konto avamisel ning lihtne, kuid just pikaajaliseks raha kasvatamiseks mõeldud toode, mille on õige sihtrühm üles leidnud.
„Esiteks on LHV Kasvukontoga investeerimine imelihtne, sest alustada saab kasvõi ühe euroga ja tehingute tegemise pärast ei pea muretsema, sest kõik toimib automaatselt. Teiseks on paljud inimesed esmalt omale Kasvukonto avanud ja kogenud, kuidas lihtsa vaevaga on võimalik Kasvukonto kaudu raha kasvatada. See innustabki neid ka lastele Kasvukonto avama,“ ütles Maaring.
Konto avamine lapsele on tehtud LHV-s väga mugavaks, sest selle saab avada kodust lahkumata mobiiliäpis või internetipangas ning alla 7-aastasel lapsel ei pea konto avamiseks olema veel isiklikku dokumenti, vaid piisab lapsevanema dokumendist. See võimaldabki lapsele konto avada kasvõi kohe peale tema sündi.
Lisaks on Maaringu sõnul Kasvukonto hea vahend, mille kaudu lastele ka rahatarkust õpetada. „Kasvukonto valikus on üle 40 erineva fondi ehk valdkonna, millesse võib raha paigutada. Kui vanust piisavalt, saab ka koos lapsega arutada, kas tulevikku võiks olla näiteks elektriautodel, jätkusuutliku fookuse võtnud ettevõtetel, tervishoiuteenuste arendajatel või kuulub tulevik hoopis robotitele ning vastavalt sellele ka Kasvukonto fondid valida. Nii tunneb laps end kaasatuna ja saab täisealiseks saades juba arvestava investeerimisportfelli üle võtta,“ kirjeldab Maaring.
Samuti oskavad juba investeerimisega kokku puutunud lapsevanemad hinnata aja tähtsust, sest mängu tuleb liitintress. See tähendab, et põhiosa investeerimiskasumist tuleb pika aja jooksul tekkinud kasumi uuesti investeerimisest.
Sageli kasutatakse praktikat, et lapse Kasvukontole suunatakse igakuine lapsetoetus, mis on esimese ja teise lapse korral 60 eurot kuus. Soovi korral saavad vanemad sellele veidi lisada, näiteks kumbki vanem 10 eurot. Alustades kohe pärast lapse sündi ja pannes iga kuu kuni tema täisealiseks saamiseni kõrvale 80 eurot, koguneks raha 17 280 eurot. Kui sama raha aga investeerida ja arvestada näiteks 7% keskmise tootlusega, kasvaks see summa lapse 18. eluaastaks 34 600 euroni.
Selle summaga saab juba nii mõndagi, olgu selleks lapse esimese kodu sissemakse tasumine, ülikooliõpingute toetamine või muude unistuste täitmine.
Investeerimine on seotud võimaluste ja riskidega, väärtpaberite turuväärtus võib nii kasvada kui ka kahaneda. Välisturgudel võivad tootlust mõjutada valuutakursside kõikumised. Näidetes kajastatud eelmiste või tulevaste perioodide tootlus ei tähenda lubadust ega viidet järgmiste perioodide tootluse kohta.
Allikas. LHV