LAURI HUSSAR: JÜRI RATAS PEAB RIIGIKOGU ESIMEHE KOHALT TAGASI ASTUMA
Eesti Ekspressis ilmus uurimus, mis näitab, millise heldusega Jüri Ratas peaministri ametikohal olles riigikantselei rahakotiga enda ja oma erakonna huvides ümber käis. Lauri Hussar leiab, et sellega ei ole Ratas sobimatu mitte ainult võimalikuks järgmiseks presidendiks, vaid ka riigikogu esimeheks.
Ekspress analüüsis riigikantselei viimaste aastate kulutusi ning avastas kümnete tuhandete eurode eest oste, mis maalivad pildi Ratase-aegsest elust Stenbocki majas. See pilt näitab, et peaministril läksid tööhoos sageli sassi riigi, erakonna ja iseenda rahakott. Näiteks ainuüksi kahepäevane ja kolme ööbimisega Saaremaa-visiidi hind ulatus kokku enam kui 12 000 euroni. Sellele lisandus osa toitlustamise ning transpordiga seotud kulusid (EE 12.05).
Aus ja avatud riigivalitsemine on olnud alati demokraatiliku ühiskonna nurgakiviks. See ei puuduta ainult rahvaesindajate otsuseid, vaid ka nende endi käitumist ja seeläbi rahvale antavat eeskuju. See puudutab ka avalike vahendite vastutustundlikku kasutamist.
Eesti Ekspressi uurimus tänase riigikogu esimehe ja eelmise peaministri Jüri Ratase avaliku raha eest prassiva elustiili suhtes on silmiavav ja avalikkust sügavalt nörritav. Taaskord peame tõdema et Keskerkond ja Jüri Ratas on vahele jäänud avaliku raha väärkasutusega. Sellisel puhkudel peab iga poliitik võtma vastutuse.
Kui Porto Franco kriminaalasja asjaolude ilmsikstulekul suutis Jüri Ratas astuda tagasi peaministri ametist, siis nüüd ei ole teist võimalust kui astuda tagasi riigikogu esimehe ametist ja riigikogu liikme kohalt. Muud loogikat antud olukorras ei ole.
Kui Jüri Ratas ei võta vastutust, siis peab selle võtma koalitsioonipartner Reformierkond. Nii avalikkust nörritava ja häbiväärse käitumise juures ei saa koalitsioonipartner jääda kõrvaltvaatajaks. See on küsimus ka peaminister Kaja Kallasele ja kõigile riigikogu liikmetele, kas nad tolereerivad nii hoolimatut ja üleolevat suhtumist avalike vahendite kasutamisse.
On täiesti selge, et parlamendil tuleb viivitamatult asuda arutama korruptsioonieelnõud, mis tegeleks selle pahe ohjeldamisega sisuliselt, mitte vormitäiteks nagu on välja pakkunud praegune valitsuskoalitsioon. Eesti vajab täna otsustavaid samme, et vargus ja riigivara väärkäsutus ei oleks meie poliitilisele süsteemile loomuomane.