Maailma Terviseorganisatsiooni ja UNICEF-i avaldatud ametlikest andmetest selgub, et laste vaktsineerimine on vähenenud. Üks põhjus on suurenenud väärinfo hulk.
Maailma Terviseorganisatsiooni ja UNICEF-i avaldatud andmetest selgus, et aastatel 2019–2021 langes laste osakaal, kes said kolm difteeria, teetanuse ja läkaköha vastast vaktsiinidoosi viie protsendi võrra ehk 81 protsendini. See on madalaim tase alates 2008. aastast. Langust oli näha igas maailma nurgas, aga eriti torkasid silma näiteks Pakistan ja Uganda.
Laste vaktsineerimisega alustatakse varakult, sest mõned haigusetekitajad ründavad ja põhjustavad raskeid haigusvorme just kõige pisematel. Näiteks läkaköha puhul on noorelt vaktsineerimise põhjus ka anatoomilised omapärad. Nimelt laste hingamisteed on kitsamad ja seetõttu on neil suurem oht läkaköha tõttu surra.
UNICEF-i tegevdirektor tõdes, et paraku oleme tunnistajaks suurimale vaktsineerimislangusele ühe põlvkonna jooksul, kus tagajärgi mõõdetakse eludes. Eelmistel aastatel jäi umbes 25 miljonit last ilma ühest või mitmest difteeria, teetanuse ja läkaköha vastasest vaktsiinist. Neist 25 miljonist ei saanud 18 miljonit last eelmisel aastal ainsatki difteeria, teetanuse ja läkaköha vastast vaktsiinidoosi. Seega võivad üha rohkem lapsi murda haigused, mida saaks ennetada. Enamik vaktsineerimata jäänud lastest elab madala ja keskmise sissetulekuga riikides.
Põhjuseid, miks lapsi vähem vaktsineeritakse, on mitu. Üks võimalus on kasvanud valeinfo levik, mistõttu muretsevad vanemad vaktsiinide kõrvalmõjude pärast. Kuna viimastel aastatel on peamiselt räägitud koroonavaktsiinist, siis teised vaktsiinid on saanud vähem tähelepanu. Samuti ei ole olnud kuigi palju kampaaniaid, mis informeeriksid vanemaid ja suunaksid neid oma lapsi vaktsineerima.
Üks põhjus seisneb ka selles, et laste arv on kasvanud vähem arenenumates ja konfliktide räsitavates riikides. Kõige enam oli vaktsineerimata lapsi Etioopias, Indias, Indoneesias, Nigeerias ja Filipiinidel.
Loe edasi SIIT
Allikas. https://novaator.err.ee/