Riigikogu kultuurikomisjon otsustas algatada eelnõu, mis võimaldab kultuurkapitali nõukogul ministri ettepanekul ja kultuurikomisjoni heakskiidul peale Riigikogu kinnitatud riiklikult tähtsate kultuuriehitiste pingereas olevate kultuuriehitiste eraldada investeeringutoetus veel ühele riikliku tähtsusega kultuuriehitisele.
Kultuurikomisjoni esimees Heljo Pikhof märkis, et kultuurikomisjon leppis augustis kokku, et otsib Eesti Rahvusringhäälingu uue stuudiokompleksi rahastamiseks lahendust, ning kuivõrd Eesti Kultuurkapitalil on piisavalt vahendeid, et rahastada veel ühe kultuuriobjekti valmimist, siis on mõistlik see raha kasutusse võtta.
„Riigikogu kinnitas riiklikult tähtsate kultuuriehitiste rajamise ja renoveerimise pingerea kahe aasta eest, kuid praeguseks on mitme objekti ehitamisel ilmnenud takistusi. Kiire inflatsiooni tingimustes on mõistlik võtta vabad vahendid kasutusse,“ sõnas Pikhof. „Olukorra lahendamiseks otsustasime algatada eelnõu, mille järgi võib kultuurkapitali nõukogu kultuuriministri ettepanekul otsustada veel ühe riikliku tähtsusega kultuuriehitise rahastamise. Enne ettepaneku kultuurkapitali nõukogule esitamist peab minister saama kultuurikomisjoni heakskiidu.“
Pikhof lisas, et komisjon soovib algatatava eelnõuga toetada ka vabakutseliste loomeinimeste toimetulekut, tagades neile sotsiaalsed garantiid. „Selleks muudetakse loometöötoetus loometöötasuks. Kultuurkapitali makstav loometöötasu vormistatakse käsunduslepinguga, mis tagab tasu saajale nii ravi-, pensioni- kui ka töötuskindlustuse. Loometööks ette nähtud tasu jagatakse loomeperioodi kuude arvuga ja makstakse välja igas kuus. Nii saab inimene püsiva sissetuleku ning sellega seonduva sotsiaalkaitse kogu tegevuseks vajaliku aja jooksul.“
Komisjoni aseesimees Tõnis Lukas toonitas, et kultuurkapitali nõukogu saab uuele objektile toetuse eraldada juhul, kui kapitalil on selleks piisavalt raha ja see ei mõjuta Riigikogu otsusega kinnitatud riikliku tähtsusega kultuuriehitiste valmimist.
„Kord juba plaani võetud vajalikud ehitised tuleb ära teha. Selleks tuleb Eesti Kultuurkapitali nõukogul eelnõu järgi esitada Riigikogule kord aastas kirjalik aruanne, et parlamendil oleks kindlus, et ehitus ja rahastamine sujub. Kui lisatud hoone saab valmis, võib valida järgmise kultuuriehitise tingimusel, et eelmisele objektile on kõik väljamaksed tehtud,“ toonitas Lukas. Ta lisas, et välja valitav kultuuriehitis peab olema kultuurivaldkonna strateegilisi eesmärke täitev riikliku tähtsusega objekt, mis on rahvuskultuurile oluline.
Riigikogu võttis riiklikult tähtsate kultuuriehitiste rajamise ja renoveerimise pingerea kinnitamise otsuse vastu 2021. aasta 13. septembril ning sellega kinnitati pingerida viie objektiga: Tartu südalinna kultuurikeskus, Narva Kreenholmi kultuurikvartal „Manufaktuur“, Arvo Pärdi nimeline muusikamaja Rakveres, Rahvusooper Estonia praeguse hoone juurdeehitus ning Tallinna filmilinnak.
Eelmise aasta 23. novembril kiitis Riigikogu heaks seaduse, mis võimaldab toetada ühel ajal mitme riiklikult tähtsa kultuuriehitise valmimist senise kahe asemel, kui pingereas järgmise kultuuriehitise toetamine ei mõjuta eespool oleva objekti valmimist ja kultuurkapitalil on valmisolek asuda toetama ka eespool olevat kultuuriehitist.
Istungil osalesid kultuuriminister Heidy Purga ja Eesti Kultuurkapitali juhataja Margus Allikmaa.