Hirm on sageli üks kõige hirmutavamaid tundeid, mis võib meie elu valitseda. Kui hirm on kohal, tekib tunne, et tahaksin sellest lihtsalt pääseda, olgu see siis minemise või enda sisemise vältimise kaudu. Kuid hirm ei kao, kui sellest eemale jookseme. Tegelikult võib see tugevneda. Hirmu kokkusurumine või varjamine võib vaid kinnistada meie muret ja hirmu, samas kui hirmule silma vaatamine võib tuua tõelist vabadust.
Miks hirm on nii hirmutav?
Hirm on kaitsereaktsioon, mis on loodud meie ellujäämise tagamiseks. Kuid sageli kardame mitte ainult tegelikke ohte, vaid ka meie kujutlusvõime sünnitatud muresid. Hirmu kogemine võib aga lõppkokkuvõttes viia topelthirmuni: “Kui ma kardan, siis see juhtubki.” Selline mõtteviis loob tsükli, kus hirmud haldavad meie elu.
Kuidas siis hirmuga toime tulla ja edasi liikuda? Üks võimalus on minna läbi hirmu. See tähendab, et me ei püüa seda vältida ega maha suruda, vaid astume sellele vastu, olles valmis tundma seda tunnet, mis meid hirmutab.
Kuidas astuda läbi hirmu?
Kui tunned hirmu, olgu see esinemine, kohtumine või midagi muud, siis proovi seda vastu võtta. Julgus ei tähenda, et tunned end täiesti kindlalt. Julgus on see, kui sa astud oma hirmule vastu, isegi kui värised. Tavaliselt pole see, mida me kardame, tegelikult nii halb, kui see alguses tundub.
Kui sa tunned hirmu, proovi rääkida endaga armastavalt ja toetavalt. Tunnista, et armastad ennast ja hoolid endast olenemata sellest, mis juhtuma hakkab. See on oluline samm, et hirmu ületada.
Hirm ja teiste arvamused
Üks suurimaid hirmuallikaid on teiste arvamus. Me kardame, et kui näitame oma hirmu teistele, siis nad mõistavad meid halvasti või naeruvääristavad meid. Siiski on oluline meeles pidada, et kui me armastame ja aktsepteerime iseennast, ei sõltu meie väärtus sellest, mida teised meist arvavad.
Kui hirmu pole võimalik vältida
On ka olukordi, kus hirm on ebamugav, kuid me ei saa seda vältida, näiteks kui see tuleneb ebamäärasest ärevusest või tuleviku kartusest. Sellisel juhul aitab teadlikkus ja kohalolek. Kui märkad hirmu, siis teadusta endale, et sa ei ole see hirm. Sa oled vaid see, kes märkab seda.
Mõned inimesed leiavad, et parim viis hirmu ületamiseks on sellega alistuda. Kui hirm on suur ja keha on pinges, siis tasub minna rahulikult ja lõdvestunult oma hirmu vastu. Võta see vastu täielikult ja hingates sügavalt, jälgi oma keha ja tundeid. Enamasti kaob hirm kiiresti, kui sa ei püüa seda maha suruda, vaid aktsepteerid seda.
Kuidas hirmu ületada ärevushäirete korral?
Kui hirmud on intensiivsed ja viivad ärevushäireteni, siis võib pelgalt hirmu vastu astumine olla keeruline. Sellisel juhul on oluline armastav suhtumine iseendasse, olenemata sellest, mida sa koged. Mida enam suudad end armastada, seda vähem hirmul on ruumi meie elus olla.
Hingamine on hirmu ületamisel väga oluline. Kui tunned hirmu, siis keskendu hingamisele. Sügavad hingetõmbed aitavad leevendada pingeid ja vähendavad hirmu mõju.
Kokkuvõte: Vabane hirmust ja leia julgus
Hirm on osa meie elust, kuid see ei pea meid kontrollima. Kui me suudame hirmule vastu astuda ja ennast armastada, siis avanevad võimalused vabaduseks ja julguseks. Kui sa tunned hirmu, siis tea, et sul on jõud sellega toime tulla, ükskõik kui suur see hirm ka ei oleks.
Kui suudad võtta hirmu vastu armastusega, saad kergemini elu nautida, vabaneda piirangutest ja liikuda edasi oma elu eesmärkide poole.